Снимкa: Reuters, архив
fallback

Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) очаква през 2019 г. брутния вътрешен продукт на България да постигне 3,8% ръст, а общите разходи на работодателите за един отработен час на наетите лица в страната да нараснат с 8,4%.

Това предположение е направено на базата на анализ на статистически данни, данни за капацитета на българската икономика, очакванията за развитие на пазара на труда в България и резултатите от ежегодното анкетно проучване, което АИКБ провежда сред членовете си, пише "Монитор".

Oще по темата

55% от анкетираните очакват през 2019 г. продажбите на предприятията да нараснат, а 32 на сто - запазване на нивата от настоящата 2018-та година. Сходни са данните и за очакваните финансовите резултати през 2019 г. 47% смятат, че ще увеличат печалбата си през следващата година, докато 36% са заявили, че ще достигнат размера, реализиран през 2018 г.

Сериозни са очакванията за ръст на възнагражденията в частния сектор и разкриването на нови работни места. Над 60% от мениджърите, участвали в анкетата, са посочили, че в техните компании се очаква увеличение на заплатите, а 40 на сто от тях смятат, че ще разкрият нови работни места. Около 40% са и мениджърите, които имат намерение да увеличат инвестициите в бизнеса си.

Въпреки оптимистичните очаквания за 2019 г., трябва да отбележим, че година по-рано българските предприемачи са били значително по-големи оптимисти по отношение на развитието на бизнеса им. Охлаждане в нагласите на предприемачите се наблюдава основно за очакваните финансови резултати, които могат да постигнат, инвестиции, които биха направили и увеличението на възнагражденията в компаниите им.

Всеки втори от анкетираните счита, че минимална работна заплата трябва да е в размер на 510 лв. или по-ниска. 60% са отговорили, че максималният осигурителен доход трябва да се запази в размер на 2 600 лв.

По данни на Асоциация на индустриалния капитал в България факторите, които оказват влияние върху очакванията на бизнеса и биха попречили на по-осезаем икономически ръст през следващата година са недостига на работна ръка, административно определяната минимална работна заплата и осигурителни прагове, липсата на функциониращо електронно управление.

В началото на октомври АИКБ изпрати препоръки до правителството във връзка с изготвянето на новата бюджетна рамка. Сред препоръките на АИКБ отбелязва необходимостта от реалистично планиране на бюджетните приходи и нулев бюджетен дефицит, както и ускоряване на преструктурирането и редуцирането на бюджетите на някои министерствата.

От Асоциацията поискаха бюджет 2019 г. да осигури инструменти и стимули за ускоряване на реформите в сферата на пазара на труда, образованието, енергетиката, съдебната система, здравеопазването, сигурността и пенсионното осигуряване. Асоциацията е категорично против административното определяне на минималната работна заплата, повишаването на максималния осигурителен доход и повишаването на размера на социалните помощи и обезщетения за здрави хора в работоспособна възраст.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

Esels

преди 5 години

Kakvi sa tesi nedoucheni bg bankeri i statistici, finansisti, profesori, akademici, generali, injeneri, arhitekti, sadii, prokurori, doktori, besekari...ne mogat da praviat tablici, diagrami....publichni otcheti v bg mediite, lubezni obrastenia kam bg narod suveren v bg e mediite?! Znaiat samo ca pribirat i harchat hazartno bezotgovorno bezotchetno bg parite na bg narod suveren...za kakvo sa vi tolkova mnogo ombudsmani, a vse edin autoritarno sa madri u bg mediite? Mediina korupcia v rbg, u!

22

хаха

преди 5 години

Елит корумпетата пак замазват очите на верующите в най бедната държава!

21

Ели

преди 5 години

В кой свят живеете?Този с охраните и милионите, вилите, баничарките?Тези които взимат 60 хиляди лева заплата - банкери и не носят НАКАЗАТЕЛНА отговорност, шефове на държ. болници. Този Закон вие го правихте. Всички недъгави закони ги направихте за вашите хора.Вие направихте законите за частните съдебни изпълнители. Вие взехте заеми, които народът ще плаща за КТБ?Докога народът ще плаща на шепа милионери и обслужващия ги персонал?Некачествени сгради - общини и стр. предприемачи, имотни мафии

fallback