Снимка: Pixabay
fallback

Преходът, от който се нуждае българското общество, е от еднакво бедни към различно богати. Това няма да се случи чрез промяна на данъчната политика и опростяване на данъчните ставки върху определени групи стоки. В никакъв случай подобно решение не е в правилната посока. Това каза доц. д-р Косьо Стойчев, СУ, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

Според доц. Стойчев за премахване на неравенството е необходимо най-уязвимите социални групи от населението да получат възможност ефективно да участват на пазара на труда и да повишат стандарта си на живот. Той посочи, че трайно въздействие на пазара би оказал механизъм, който да създава трудови навици и квалификации у тези хора и така да им позволи да се адаптират.

Гостът добави, че всеки един район у нас има големи компании, които го поддържат, но по някакъв начин те изкривяват статистическата картина на доходите. Той поясни, че повечето служители към момента все още работят в малки и средни компании. Според доц. Стойчев техният проблем е липсата на пазарен механизъм за справедливо преразпределяне на дохода.

„Собствениците на малки дружества се съобразяват с определени нормативни регулации като минимален доход, минимален осигурителен праг и др. Те обаче нямат никакъв реален стимул при постигане на изключителни икономически резултати да преразпределят част от приходите си към своите служители“.

Според госта новото райониране на България няма да окаже съществено влияние върху доходите на населението и промяната на развитието на районите.

Доц. Стойчев посочи, че основният проблем, който обаче не се дискутира за момента, е малкият брой на общините.

„Важно за връзката между регионалното икономическо развитие и административно-териториалното устройство е възможността за местно самоуправление. Конкретни регионални ефекти са "ликвидирали" места заради териториалното разпределение и подобни устройствени проблеми“. 

Вижте повече по темата на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

До 9

преди 5 години

До АнонименА ти защо не вземеш да се разходиш извън Сф, да видиш в какви условия се работи, и за какви пари..Имаш ли идея ,че за минимална заплата и осигуровки на 4 ч, че се работи поне 10 ч, без всякакви социални права...На тоя доцент му е платено да замаже геноцида на властта, и да прокара идеята,че има нужда от още администрация....малко били общините...ТРЯБВА да има държавни предприятия, за да има гарантиране на заетост и права на бедните в провинцията,останалото е мафия...

10

1000 лева

преди 5 години

Грандиозна ***, доцент-лакей на империите на "светлия" бизнес ни казва, че не трябва да се работи в малките фирми! Те не могат да усвояват обществен ресурс и там нямате бъдеще! Бъдещето е при "големите", едрите усвоители, които ще си поделят парите с вас! Докато в цяла Европа, данъците са занижени за основни храни и лекарства!

9

Smith&Wesson

преди 5 години

Механизмът за премахване на социалното неравенство включва пълнител, ударник и ... ЗАТВОР.

fallback