Снимка: архив, БулФото
fallback

Асоциацията на индустриалния капитал в България настоява за балансиран бюджет и препоръчва на правителството да се стреми към намаляване на нивото на държавния дълг, съобщиха от работодателската организация.

Oще по темата
Бюджет 2019 да бъде изготвен така, че да осигури инструменти и стимули за ускоряване на реформите в сферата на пазара на труда, образованието, енергетиката, съдебната система, здравеопазването, сигурността и пенсионното осигуряване, искат от организацията.

Според Асоциацията в период на икономически растеж трябва да се извършват реформи и да се увеличават резервите, а не да се формират бюджетни дефицити.

Бизнесът е категорично против административното определяне на минималната работна заплата, повишаването на максималния осигурителен доход и на размера на социалните помощи и обезщетения за здрави хора в работоспособна възраст.

Според АИКБ бюджетните средства в сектор "Образование и наука" трябва да бъдат увеличени. Акцентът в разходването им обаче трябва да бъде поставен приоритетно към техническото образование и професионалното образование, приложните научни изследвания, "защитените професии" и държавни стипендии, с ангажимент за реализация на студентите и страната.

АИКБ е готова да подкрепи осезаем ръст в средствата за култура, както и за създаването и управлението на нов фонд за финансиране на научни изследвания с директно приложение в българската индустрия.

В препоръките си към бюджет 2019 Асоциацията обръща сериозно внимание и на размера на отчетената в последните две тримесечия инфлация. Според АИКБ, ако не бъдат взети мерки за ограничаването й, страната ни рискува да не отговори на изискванията за приемане в еврозоната.

Работодателската организация обаче напълно подкрепя данъчната стабилност при ниски равнища на данъчните ставки и осигурителните вноски, и ограничаване на преразпределението на доходите на хората и бизнеса чрез бюджета.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

22

Анонимен

преди 5 години

До АнонименЕдна справка в интерент - в България се преразпределя около 35% от БВП. В скандинавските страни около 65%. Та така, комунисте

21

Анонимен

преди 5 години

До Анонимен 44%

20

Анонимен

преди 5 години

Статията е за безогледното харчене от страна на държавата. Това се плаща и от работника и от работодателя. България е страната с най-висок процент преразпределение на БВП -445 . Така че приказките за ниски данъци са само за изборна демагогия. А заплатата и производителността са такива ,че заплатите ни са скъпи за чуждите инвеститори. То такива вече и няма.

fallback