Снимка: Reuters
fallback

Случаят с 33-годишната жена от Сливен, която почина при странни обстоятелства след раждането на първото си дете, повдигна множество въпроси за родилната грижа в болниците и отношението на медиците към майките.

Според Мария Пеева, която е майка на 4 деца, случаят е трагичен и страшен, но най-лошото е, че не е единичен.

Oще по темата

"От първото ми раждане, което беше преди 25 години, нещата не са се променили много. Това бе едно кошмарно раждане. Бяхме три родилки, като едната заспа и започнаха да ѝ удрят шамари. Следващите ми раждания бяха платени, разбира се. Човек може да плати за по-луксозна болница, за по-специална техника, но да платиш за отношение - не е нормално", категорична е майката в "България сутрин".

По думите ѝ трябва да има коренна промяна при ражданията и тя трябва да дойде именно от медиците.

Мнението на психотерапевта от "Мрежа за съвременна родилна грижа" Елена Кръстева е, че има системна грешка в цялата родилна грижа.

"Липсва признат и единен стандарт, който да е съобразен с международните стандартш. Трябва да бъдат ангажирани хора, които да променят съвременните родилни практики у нас. В България се ражда по начин, който не е оправдан за 21 век. Няма статистика, няма протоколи за извършените интервенции, това не е нормално", подчерта специалистът пред Bulgaria ON AIR.

Тя отбеляза още, че отношението към родилките в болниците трябва да се промени напълно.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

22

Анонимен

преди 5 години

Статистиката е плачевна.Жени към 35-40г се решават да родят 2-3 дете. Жените след 28-30 не си и помислят за деца. Има цели паралелки в училищата, които се закриват, поради липса на деца от определен набор. Не се се знае онази част жени, които не могат да имат деца. И онази част, мъже и жени които не желаят да се обвързват в брак. Поголовно се раждат деца не признати от бащата. Демографския срив търпи безлюбовие, безбрачие ибезпаричие в младите до 30 год. Желанието е да живеят ден за ден.

21

Анонимен

преди 5 години

Тъжно е, но и е страшно.

20

да.

преди 5 години

Зависи от кой етнос е. В определени случаи определено не е.

fallback