Снимка: pixabay.com
fallback

Какво трябва да знаете, ако имате чужденец за наемател. Какви са неговите очаквания и навици, за какво да внимавате вие?

Елена Хаджитенева от агенция за недвижими имоти АНТРЕ споделя пред imoti.net няколко кратки, но полезни съвета при сключване на договор за наем с небългарски гражданин.

Съвет 1:

Не третирайте чужденците като наематели, които разполагат с неограничени финансови възможности. Ако решите да завишите цената на имота си, трябва да знаете, че рискувате той да се изнесе преди изтичането на срока на договора. Причината за това е, че още преди пристигането си в България чуждестранните наематели правят задълбочен анализ за пазара на имоти. Съветът ми обхваща диапазонът на търсене от 250 евро до 350 евро за 2-стаен апартамент под наем.

Съвет 2:

За чужденците е практика да използват услугите на брокери на недвижими имоти. Няколко са причините, които ги водят до избора на един или друг консултант:
 а) компанията, с която започват съвместна дейност, препоръчва конкретен брокер
 б) чрез познати и други препоръки
 в) на случаен принцип

Статистиката е красноречива, че чуждестранните наематели се свързват с брокера си предимно заради показатели „а“ и „б“. Тези обстоятелства ме карат да ви препоръчам да се допитвате до техните консултанти относно компанията, в която ще работят или за техните бъдещи намерения, свързани с престоя им на територията на града.

Съвет 3:

Когато сте решили окончателно, че искате за дългосрочен наемател чуждестранен гражданин, трябва да изискате документ за самоличност или студентска книжка, заверена от съответното учебно заведение. Това ще говори достатъчно за бъдещите намерения и времеви обхват на дейноста на вашия наемател.

Съвет 4:

Вземайки за наемател чужденец, вие приемате и навиците им за плащане на сметки. Голяма част от тях не са наясно, че елементарни неща, като заплащането на консумация на ток и вода се извършват ежемесечно. Бъдете търпеливи през първите няколко месеца и наблюдавайте дали спазват сроковете за заплащане на консумативите. В случай, че не го правят, често е въпрос на неразбиране, отколкото на недобросъвестност.

Съвет 5:

Този съвет е релевантен както за чужденци, така и за българи. Не пропускайте да упражнявате правото си на ежемесечна проверка. Въпреки че първите, според моя опит, се отнасят с голямо уважение към чуждия имот, все пак правилото познава безброй изключения.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

24

Изгърбич Задвратян

преди 5 години

същата статия 1/1 я има от 3 дена в пикабу. от руския уикенд ли вече преписваме? читалищна работа.

23

Анонимен

преди 5 години

Чужденеца идвайки в българия ще приеме българските навици. Никой не го е викал в България. И наши хора и с чужденци договорите трябва да бъдат железни. Ежемесечна среща и сума за 3 месеца в гаранционна сметка, или предплащане за тримисечие. Застраховка на жилището също.

22

Анонимен

преди 5 години

Ок, Пипи .. нека направим изследванията и ако се окаже, че не си "чистокръвна" напускаш страната, става ли :)

fallback