Снимка: архив Reuters
fallback

Новите роби в полята на Южна Италия са български ромчета, пише най-тиражираният всекидневник на Апенините "Кориере дела сера".

В обширната си публикация, изданието твърди, че ромчетата ни дори измествали в предпочитанията на местните земеделци досегашните селскостопански роби – чернокожите африканци, защото били евтина работна ръка и били щастливи, когато им се плаща между 50 и 75 цента на час или петкратно по-малко отколкото на конкуренцията от горещия континент.

А освен това, ромите ни били дискретни, никога не правели скандали, слушали, не се карали и биели, а камо ли да отидат в полицията и да наклепат чорбаджиите си за нечовешката им експлоатация.

Според цитирани от "Кориере дела сера" синдикалисти, ромчетата ни пристигали в Италия заедно с цялото си семейство, като всички негови членове превивали по дестина часа гръб в нивите с домати, патладжани, артишок, дини, краставици, картофи и т.н.

Мъжете печелели по 2 евро на час, жените по едно евро, а децата им, както вече стана дума, между 50 и 75 цента в зависимост от възрастта. Тоест за един работен ден, нашенската ромска фамилия изкарвала половината нормална надница за един ратай, италианец.

Според синдикалистите, ромите ни били много уважавани от земеделците северно и южно от Неапол, които винаги им пазели работните места и дори им осигурявали прилични жилища.

Разбира се, срещу 70 – 100 евро наем на човек, което на практика не е много, в сравнение с наемите в останалата част на Италия.

Освен това, нашите роми, които идвали на Апенините обикновено с автобус през април и си тръгвали за родината в края на септември, си плащали и билета от България – към 100 евро на човек.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

99

Анонимен

преди 5 години

До 97. Всеки труд е за уважение. Човек трудили се честно , давали качество на продукта. Е за уважение.Няма малко или много квалифициран труд. Той получава възнаграждение от продадената си услуга.Тези квалификации за труда бяха в соца. Според това какви и колко дебели книги е изчел някой. Взимаше и заплата. Така от горе надолу в съсловията. С ценз, титли, пагони, звезди,медали.

98

Анонимен

преди 5 години

До Анонимен 97Нали не вземате турци и ро.ми на висококвалифицирана работа. По имената ги избирате, а не по компетенции.Точно за нискоквалифициран труд става въпрос- първо прочети пост 90 и тогава се меси в комуникацията между двама души.

97

Анонимен

преди 5 години

С високо квалифициран труд, хората се трудат по границата.Предпазват ни от бежанци, от болести, вражески самолети, кораби. Всеки според труда и възнаграждението.

fallback