Участник в eSport турнира DreamHack Open Tours във Франция от тази година. Източник: Reuters
fallback

Световната здравна организация (СЗО) призна нов вид състояние на психичното здраве. Неговото име е "gaming disorder" (гигрово разстройство), което се характеризира с "модел на постоянно или повтарящо се поведение" или с други думи - пристрастяването към играенето на игри, пише Digital Trends.

Новото състояние за пръв път бе обявено на работната версия на Международната класификация на болестите (МКБ-11) на СЗО от 2017 г.. Официално вече "игровото разстройство" е признато като психично състояние от СЗО в последното издание на класификацията от тази седмица. Интересното е, че това заболяване граничи с разстройствата, причинявани от употребата на психоактивни вещества като алкохол и наркотици.

Смята се, че хората, които страдат от този вид разстройство имат "нарушен контрол върху играенето", т.е. невъзможност да се контролират честотата, интензивността, продължителността и контекстът на навиците им при играене. СЗО също отбелязва, че хората, които приоритизират видеоигрите и онлайн игрите пред други жизнени интереси и ежедневни дейности, със засилващо се увлечение, въпреки появата на негативни последици, показват симптоми на новопризнатото психическо разстройство.

"Моделът на поведение е достатъчно сериозен, за да доведе до значително увреждане на личните, семейни, социални, образователни, професионални или други важни области на функциониране", гласи документът.

"Този вид поведение при играене обикновено се наблюдава поне 1 година, за да може да се постави диагноза, въпреки че този период може да се съкрати, ако са налице достатъчно признаци и симптомите са тежки".

Официалното признаване на зависимостта от игри в МКБ-11 може да има по-широки последици, отколкото си мислим. Този документ определя международния стандарт за това кое представлява здравословно състояние и кое не, което означава, че лекарите вече могат да диагностицират пациенти с игрално разстройство, а други индустрии да се възползват от това - например, застрахователните компании могат да включат това психично заболяване в обхвата на видовете лечение, чиито разходи могат да поемат.

Но не всички здравни организации са съгласни със становището на СЗО. Такъв пример е Американската психиатрична асоциация, която не е признала гейминг разстройството в своя наръчник за психичните разстройства.

Въпреки че не се обяснява по-подробно в документа, тук се имат предвид най-вече онлайн игрите, които буквално могат да се играят часове и дори денонощия, ако човекът може да издържи. Тази тенденция се наблюдава все повече през последните години, тъй като индустрията с онлайн игри и видеоигри отдавна не е запазена територия за деца и тийнеджъри, а има привърженици от всяка възрастова категория. До колко това пречи на нормалния живот тепърва ще се изяснява.

Друго, което си струва да се отбележи е, че видеоигрите си имат и своебразна "спортна дисциплина" - eSports. Този вид спорт не спира глобално да расте и по отношение на феновете му, и на привлечените приходи. Според Newzoo през 2016 г. феновете на електронните игри са били 148 млн, а се очаква през 2019 г. да достигнат 215 млн. Приходите растат главоломно - от $463 млн. през 2016 г. до очаквани на $1 млрд. през 2019 г. Какво ли мисли така растяща индустрия, след като има вероятност значителна част от феновете ѝ да бъдат диагностицирани като психично болни?

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

79

Old School Gamer

преди 5 години

Лелеее колко, се разтревожих. Няма да мога да мигна цяла нощ .Добре че в хладилника имам студена бира а на компютъра няколко добри игри за да разпусна от тоя стрес който ми причини тази статия .

78

Почивен Ден

преди 5 години

Не знаех. Е какво да се прави. След като свърша с работа, поприказвам си с приятелката и правим, каквото правим, обичам да седна и да се занимавам или с някоя игра, или с някоя книга, но понякога и слушам музика ... За по 10 непрекъснати час :) Доставя ми удоволствие,не ми пречи на живота и всеки. Ако това е да си психично болен, то се надявам повечето хора, да са психично болни. Сега отивам да си цъкма Forza Horion 3, подкарана от GTX 1080i, вързана за 60 инчов 120hz телевизор. Лек Ден !

77

Анонимен

преди 5 години

Всички сме психично болни. Факт!

fallback