Снимка: архив, Булфото
fallback

Близо 20,3 млрд. лв. е събрала държавата от данъци през миналата година, като сумата се увеличава с почти 1,6 млрд. лв. спрямо 2016 г. Това сочи годишният доклад за изпълнението на Единната национална стратегия за повишаване на събираемостта на приходите, публикуван от Министерството на финансите.

Оказва се, че постъпленията от преки данъци или налога, който се събира от собствениците на имоти, доходи на физически лица и корпоративна печалба са в размер на 5,6 млрд. лв. Сумата се увеличава с 601 млн. лв. на годишна база, за което допринасят приходите от данъци върху доходите на физически лица и корпоративен данък.

14,5 млн. лв. пък са отишли в хазната от косвени данъци, т.е. от продажби, потребление и консумация на населението. Съпоставено с 2016 г., косвените данъци се повишават с 970,8 млн. лв., което се дължи основно на високите приходи от ДДС и акцизи. Постъпленията от други данъци са в размер на 135,2 млн. лв, пише "Монитор".

Според финансовото ведомство приходите от ДДС формират най-голяма част от данъчните постъпления по централния бюджет и възлизат на 9,3 млрд. лв. В сравнение с 2016 г. се отчита ръст от 767,3 млн. лв., което се дължи основно на по-високите приходи от ДДС от внос.

Държавата е прибрала и малко над 4 млрд. лв. от ДДС от внос от страни извън ЕС, като приходите се увеличават с 809 млн. лв. спрямо предходната година. Отчетеният ръст се дължи основно на значително повишение на борсовите цени (в долари) на суровините, които формират основна част на вноса от трети страни и на ръста на физическите обеми при всички групи стоки с изключение на храните и напитките.

За 2017 г. приходите от акциз от внос, вътрешно производство и въведени в страната от други държави членки на ЕС акцизни стоки възлизат на 4,9 млрд. лв.

Най-много пари са дошли от тютюневи изделия и алкохол. От цигари са събрани 2,368 млрд. лв., а от горива – 2,2 млрд. лв. Приходите от данъка върху застрахователните премии по облагаеми застрахователни договори за 2017 г. са в размер на 33,5 млн. лв.

От министерството уточняват, че една от приложените мерки за намаляване на сивата икономика и избягване от данъчно облагане е въведеното задължение за установяване на дистанционна връзка на всички фискални устройства и интегрирани автоматизирани системи за управление на търговската дейност с Националната агенция за приходите (НАП). "Дистанционната връзка на фискалните устройства с НАП е осъществена поетапно, като първоначално през 2011 г. задължението е наложено за най-рисковите икономически сектори и отрасли, в т.ч. търговията с течни горива, търговията със зърнени и технически култури и други. Дистанционната връзка осигури възможност за автоматично предаване на данни за текущия оборот от всяко фискално устройство към НАП", категорични са от МФ.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

24

Jeisy

преди 6 години

Tea nedoucheni bg finministri ne mogat edna tablica ili diagrama da napraviat...s realni arabski chisla...bg fakenews nonstop 24x7...hem imat i computari i elektrichesko bul pravitelstvo....:-)

23

kan4o

преди 6 години

НА 6 млн България -20 млрд. данъци.Егати и държавата.Е нема такава държава.

22

Аман от крадци

преди 6 години

Огромните данъци водят до огромни разходи за издръжка на тн "ХРАнени хора" на бюджетна издръжка са над 800 000 човека.Стотици хиляди ненужни бюрократи се водят организирани престъпници участващи в орг ограбване на милиарди и последвало прахосване през партиино подставени компанийки спичелили Важни уж обществени поръчки..Както виждате техните хора са ограбили над 16 000 000 000 ДДС

fallback