Снимка: Pixabay
fallback

Учените доказаха нова опасност в Космоса.  От университета на Ню Хемпшър в САЩ установиха, че ефектът от радиацията върху астронавтите, извършващи междупланетно пътешествие, ще е по-голям, отколкото се смяташе досега, съобщи Лента.

Причината за това се крие в намаляването на слънчевата активност. В резултат слънчевият вятър отразява по-неефикасно космическите лъчи.

Били изследвани данни, събрани от уреда CRaTER, който се намира на борда на космическия апарат "Лунар рикънисънс орбитър" и има за цел да прецени въздействието на космическите лъчи и слънчевата радиация.

Оказало се, че излъчването, чиито източници са обекти извън Слънчевата система, става по-интензивно, вследствие на анормално дългия период на понижена слънчева активност.

С цели 30 % ще се увеличи дозата на възможното облъчване, което ще получат отправилите се към Марс астронавти, смятат учените. Резултатите от изследването са качени на сайта Phys.org, предава БТА.

През септември 2017 г. астрономи регистрираха изхвърляне на коронарна маса, довело до разпространение на високоенергийни частици.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

34

Анонимен

преди 6 години

с тия отрови които спейсх изливат в небето космоса ще ни е последния проблем.

33

до 4

преди 6 години

Само че в зависимост от вятъра, температурата и влажносста горе някой път ги има, някой път не се образуват.Как пък преди 10-15 години ги нямаше тия условия, за да се образуват. Климатът ли се изменил, самолети ли е нямало, що ли?

32

Handel

преди 6 години

Леле! Добре че ме предупредиха. Аз се бях наканил да тръгна из космоса и тъкмо си обух маратонките!

fallback