Архив: Булфото
До 4% се очаква да поскъпне токът от юли. Това сочат неофициални разчети на експерти, запознати с изчисленията на енергодружествата, пише "24 часа".
 
ЧЕЗ, “Енерго-Про” и ЕВН публикуваха на 28 февруари намеренията си за подаване на заявления за цени от 1 юли в КЕВР. Това е тяхно задължение по Закона за енергетиката. Нито една от компаниите обаче не посочва с какъв процент иска увеличение. Конкретните искания ще бъдат обявени на 31 март, когато е крайният срок за подаване на заявления в КЕВР.
 
Комисията няма да позволи рязка промяна на цената на тока, обяви вчера председателят на КЕВР Иван Иванов. "Нито кредитите, нито лихвите са ценообразуващи", заяви той по повод сделката за продажбата на ЧЕЗ на "Инерком" и заявените намерения на компанията.
 
Експертът от комисията Пламен Младеновски също заяви, че поскъпването вероятно ще е минимално или изобщо няма да го има. "Всяка година те искат поскъпване на тока, но тези техни искания се анализират от експертите и в крайна сметка се стига до заключение дали са основателни, неоснователни и т.н., така че според мен няма място за притеснения. Поне към момента, без да съм запознат в детайли с тяхното искане, аз не виждам някакви предпоставки за увеличение на цените", каза той пред БНР.
 
От ЧЕЗ заявиха, че с предложението си целят да се осигурят сигурност на снабдяването и качествена услуга на клиентите, намаляване на технологичните разходи и необходимите средства за развитие и разширяване на мрежата. В заявлението си "ЧЕЗ Разпределение България" ще отрази реално достигнатото ниво на технологичния разход за 2017 г. в размер на 10.35%, реалните разходи за балансиране, както и планираните брутни инвестиции за целия пети регулаторен период в размер над 278 млн. лв., пишат от компанията.
 
От ЕВН разпространиха почти подобно съобщение и също не уточниха на какъв процент увеличение ще заложат. Последното поскъпване на тока бе миналия юли, когато цените бяха повишени с 2-3%. Първоначално обаче и трите компании поискаха значително по-голямо увеличение.
 
Традиционно дружествата искат голям скок, но в крайна сметка получават по-малко повишение на цените. На практика играта между регулатора и ЕРП-тата се върти в омагьосан кръг. Доставчиците мотивират исканията си за по-високи цени с нуждата от инвестиции в мрежата. Енергийният регулатор от своя страна обаче първо иска "да види" вложенията, а едва след това да потвърди и новите цени.
 
Преди около година например КЕВР провери инвестициите на ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про". Тогава комисарите засякоха разминаване между плановете и реалните инвестиции по мрежата. Затова и регулаторът преразгледа исканията за промяна в цената на тока и ограничи поскъпването.
 
Във връзка с продажбата на ЧЕЗ председателят на енергийната комисия в парламента Делян Добрев каза вчера, че е поканил Гинка Върбакова да участва в съвместно заседание на комисията по енергетика и на комисията за контрол на специалните служби. То ще е днес.

Добрев каза още, че се подготвят промени в Закона за енергетиката, които да увеличат правомощията на КЕВР. Целта е регулаторният орган да има възможността да се произнася още преди да е сключена сделката.

Според Красимир Каракачанов, ако промените в Закона за енергетиката бъдат написани до петък и приети идната седмица, ще бъде спряна сделката за ЧЕЗ у нас.

Жельо Бойчев от БСП поиска на заседанието да бъде поканена Българската банка за развитие, за да изясни участва ли и как в сделката.

Делян Добрев смята, че трябва да бъдат поканени и трите банки, за които се говори, че финансират сделката на Гинка Върбакова. Отхвърлени бяха предложенията на БСП за временна комисия и изслушване на премиера.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase