Архив: Булфото

Расте броят на онкоболните и то млади жени,обяви проф. д-р Григор Горчев. Според него една от възможните причини е, че няма строго определени критерии за профилактична помощ в България.

"Профилактиката ни е на много ниско ниво, няма задължителни програми, пациентът сам се профилактира. Много млади нераждали жени идват вече с онкоболни заболявания, необходим е и психологическа помощ при подобно съобщаване на диагнозата на млад човек", коментира проф. Горчев пред БНТ.

Той обясни и че ендоскопските операции у нас са малко, но те са много по-добре влияещи на пациентите. В чужбина те са 80% от операциите, а у нас не е така.

"Наистина засега са скъпи, но няма да е винаги така, а и след подобна операция, човек на 8-мия ден може да отиде на работа", отбеляза Горчев.

По думите на професора роботизираната хирургия "Да Винчи" е най-силна именно при раково болните пациенти.

"В началото идеята беше да се реинбурсира този вид хирургия от здравната каса, след което малко дигнахме лимита. Разшириха се индикациите и с "Да Винчи" хирургията може да се прави всичко - миоми, кисти, ендометриоза. Тя е най-важна и най-показателна, най-силна е при раково болни пациенти. Там е нейната сила", обясни професорът.

Той обясни, че са изготвили писмо до здравната каса, до министъра на здравеопазването и до Българския лекарски съюз да се ограничи "Да Винчи" хирургията само за раково болни пациенти, за да не се изяжда финансовият ресурс за пациенти с доброкачествени заболявания, които могат да се оперират ендоскопски.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase