Кадър: YouTube
fallback

 

Модернизираният стратегически бомбардировач Ту-160М ще струва на Русия колкото една Олимпиада, коментира "Ведомости" подписания вчера договор на стойност 160 милиарда рубли (2,9 млрд. долара) за доставката на десет такива машини на руската армия.

Предвижда се производството на Ту-160М на база на съветския свръхзвуков бомбардировач Ту-160, разработен през 80-те, да започне през 2023 г. Според зам.-министъра на отбраната Юрий Борисов военните планират да купят общо 50 машини.

Същевременно Русия разработва трудно забележим от радарите бомбардировач ПАК ДА, подобен на американския В-2, "но очевидно тепърва предстои да бъде създадено" необходимото за целта научнотехническо осигуряване, посочва вестникът.

Oще по темата

Стойността на цялата програма за Ту-160М ще достигне най-малко 900 милиарда рубли, което е сравнимо с разходите за олимпиадата в Сочи. В момента това е най-скъпоструващата програма в цялата руска авиостроителна промишленост, казва неназован бивш служител в руското министерство на отбраната. Според него тази програма "може да обезкърви бюджета на (руските) Въздушнокосмически сили".

При посещение в Казанския авиозавод в република Татарстан президентът Владимир Путин заяви, че "трябва да се помисли и за гражданска версия на подобни самолети", отбелязват изданията.

"Ведомости" цитира експерта Олег Пантелеев, според когото е невъзможно да бъде създадена гражданска версия на Ту-160. Свръхзвукови граждански самолети днес могат да летят само като бизнес джетове. По такива проекти наистина се работи в САЩ и в Европа. В момента обаче няма как да се осигурят достъпни цени на билетите за свръхзвукови полети, добавя той.

Ако бъде осъществена идеята на Путин, този граждански свръхзвуков самолет в крайна сметка може да се изработва на парче като бизнес джет за арабски шейхове за 150 милиона евро бройката. Според източници от авиационната промишленост милионери са правили опити да поръчат в Русия такива машини още от миналото десетилетие, пише "Комерсант".

Според вестника обаче за целта Ту-160 ще трябва да бъде прекроен из основи, включително крилете - и по съображения за сигурност, и за секретност. А и без това допълнително бреме никой проект за търговски свръхзвуков самолет досега още не е оцелял по икономически причини, допълва "Комерсант".

При посещение в завод за двигатели в Уфа, република Башкортостан, президентът Путин съобщи, че в Русия е приета нова държавна програма за въоръжаване за периода 2018-2027 г., информира "Независимая газета".

Путин "разсеял съмненията" на работниците, че руската държава намалява разходите за производство на оръжия. И уверил, че през следващите години Кремъл ще осигури с държавна поръчка "стабилна, ритмична работа" на всички предприятия от отбранителната промишленост.

Президентът не посочил сумата на разходите за новата оръжейна програма, но изявления на други хора от военнополитическото ръководство вече формирали у експертите представа "как ще се харчат парите от бюджета за развитие на въоръженията" в Русия.

Според наблюдатели предишната подобна програма от 2010 г. предвиждала разходи от общо 20,7 трилиона рубли, от които 19,4 трилиона за министерството на отбраната. А по думите на зам.-министъра Татяна Шевцова програмата до 2027 г. планира близо 20 трилиона само за доставки на оръжия и военна техника - средно по 2 трилиона годишно, както и преди. Сиреч не става и дума за никакви съкращения на военните разходи.

Но бюджетът на Русия за 2018 г. е определил вече разходите за национална отбрана за три години напред - средно 2,8 трилиона рубли. Ако за оръжейната програма се харчат годишно по 2 трилиона, останалите средства явно няма да стигнат за издръжка на армията. Ще се появят проблеми и те ще се отразят зле на социално-икономическите показатели на Русия, прогнозира "Независимая газета".
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

120

Анонимен

преди 6 години

До До 103Но знай, че модернизираният Ту-160 има изцяло нова авионика,подобрени двигатели и ново въоръжениеКолко му е нова авиониката, че за Т-50 великите руски инженери разчитаха на Индия и откакто Индия се отказа от проекта тоя батал така и няма нова авионика.

119

Анонимен

преди 6 години

Браво!Това е целта!Фалит на Империята на злото.Той е неизбежен.

118

Анонимен

преди 6 години

До АнонименЗа един такъв удар, хипотетичен разбира се, не са нужни самолети! Пускат ни няколко "Калибър"-а и сме готови, не са необходими кой знае колко, а според ТТ данните им са почти неотразими, щото летят много по-бързо от индианските брадви, а радиусът на действие е толкова, колкото на брадвите, т.е. 2500 км., така че за какво им е да ползват самолети за целта? Ей така, както си стоят вързани на кея, корабите им могат да ти насадят няколко десетки и млъкваме во веки веков...ама нанадали..

fallback