Тримата лидери Снимка: БТА
fallback

До самата сутрин на петъчния ден главните преговарящи от страна на Консерваторите на канцлера Ангела Меркел, лидерът на Християндемократите Хорст Зеехофер и социалдемократите на Мартин Шулц са изготвили защитим пред съпартийци и гласоподаватели общ проект за коалиционно споразумение. Едва след 24-часови преговори се стигна до пробив, а вече имаме и конкретика за договорките им.

Oще по темата

Сега вече е ясно – ръководителите на трите партии възнамеряват да управляват заедно и да създадат нова широка коалиция. Преговорите от шест рунда между тях постигнаха крайно споразумение, което е разписано на документ от 28 страници, пише германският икономически всекидневник Handelsblatt. Извънредният конгрес на социалдемократите на 21 януари трябва да потвърди принципа на коалицията.

До последния момент не е било ясно дали ще се стигне до успешен завършек на преговорите, като не е бил изключван и провал. Централните проблеми са се оказали бежанската и финансовата политика. Но и при темите, които касаят пенсиите и здравната система, е имало ожесточени спорове.

Както се посочва в преамбюла, страните се стремят към "нов европейски възход". Трите партии също искат да "засилят социалното сближаване в нашата страна и да преодолеят произтичащите от това разделения".

Ето и по-важните договорки:

Данъчна политика: Лидерите на партиите не планират увеличения на данъците. За разлика от първоначалните искания на социалдемократите, данъчната ставка за най-богатите няма да се повишава.

Здравна политика: Здравното осигуряване отново ще бъде финансирано по равно от служители и работодатели.

Бюджет: Надбавката за солидарност (специалният данък за изравняване на стандарта в бившата Източна Германия към този в Западна) трябва постепенно да бъде намалена с десет милиарда евро до 2021 г.

Политика по отношение на бежанците: Имиграцията не трябва да надвишава 180 000 до 220 000 души годишно. Процедурите за предоставяне на убежище в бъдеще ще се извършват в централните приемни центрове, центровете за вземане на решения и центровете за връщане. Договорен е и таван за събирането на семейства на живеещи в Германия бежанци, който ще е 1000 души на година. Според споразумението, което подлежи на промени, за сметка на това Германия ще намали със същия брой приема на бежанци от Гърция и Италия по силата на договореностите с ЕС за доброволен прием. 

Образователна политика: Забраната на сътрудничеството в областта на финансирането на образованието трябва да бъде напълно премахната. В допълнение училищата в Германия трябва да бъдат подсилени с инвестиционна офанзива. Партиите планират да бъдат инвестирани 5,95 милиарда евро в дигитализация, образование и изследвания.

Семейна политика: Предвиждат се увеличения на детските надбавки. За социални жилища се предвижда 4 милиарда евро.

Екологична политика: Използването на противоречивия хербицид глифозат трябва драстично да бъде намалено. До края на годината трябва да има график за прекратяване на ползването на въглища. Освен това германските консерватори и социалдемократите ще се стремят до 2030 г. 65 процента от енергията в страната да се произвежда от възобновяеми източници. Според програмния документ партиите планират забрана за отглеждане на генномодифицирани растения.

Транспортна политика: Рекордните инвестиции в транспортния сектор трябва поне да се запазят през следващите няколко години. За да се използват средствата бързо и целесъобразно, ще бъде приет закон за планиране и ускоряване.

Европейска политика: Двете страни се обявяват за цялостни реформи в ЕС и еврозоната. Коалицията е готова за обстоятелството Германия да плаща повече средства в бюджета на ЕС.

Партиите се ангажират да заделят специални бюджетни средства за икономическото стабилизиране на валутния съюз и да подкрепят "социалното изравняване" и структурните реформи. Те посочват, че това ще бъде основата за бъдещ "инвестиционен бюджет" за еврозоната.

В тясно сътрудничество с Франция искаме трайно да укрепим и реформираме еврозоната, така че еврото да може по-добре да устоява на световни кризи, посочват партиите.

Още новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

34

до 29

преди 6 години

Ти кво си мислиш,че в Русия няма мюсулмани ли?Има цели градове населението на които е изцяло мюсулманско.В Евроазийския съюз повечето държави са мюсулмански.В ЕС няма нито една мюсулманска държава.В Китай,САЩ,Канада,Австралия има мюсулмани.Мюсулманските държави не спират да бълват мюсулмани,множат се много.До като не се демократизират,няма спиране.

33

Hafen die Wahrheit

преди 6 години

В темата много чучулиги много нещо. Единият написал DummCheit, а то се пише без "С". Другият се явява в ролята на врачка и обяснява как щял съм да се гърча в адски мъки. Абе хора що вместо да си гледате ракйката сте взели да обсъждате човек който е на друга плоскост и с когото нямате никакви допирни точки?

32

анон

преди 6 години

мда, добре си живуркат немяците с чуждите блага.

fallback