Снимка: Булфото

Разстрелът на Петър Христов се разследва в няколко направления - бизнес интереси, личен мотив, както и неговото съдействие по различни криминални случаи. Няма информация той да е получавал заплахи за живота си и се е движел без охрана.

Нова версия, по която работят униформените е конфликт между Христов и и осъдения на доживотен затвор по делото "Килърите" Георги Вълев, твърди "24 часа". Двамата са от Велико Търново и са стари конкуренти. На 1 декември Върховният касационен съд потвърди доживотната присъда без право на замяна за Вълев. Според обвиненията той е подбудител за убийствата на адвокат Петър Лупов и шуменския бизнесмен Румен Рачев.

Година преди убийствата между него и Петър Христов е имало напрежение заради спорове за имоти.

Още по темата

По време на делото "Килърите" Вълев неведнъж споменавал Петър Христов като човека, който има интерес от ареста му. В последната си дума преди присъдата на първа инстанция в окръжния съд в Шумен Вълев твърди, че е рекетиран от Христов и брат му Димитър Манолов. Братът на Христов бил поискал от Вълев да им отдаде под наем негов имот. Той предложил да го купят, но братята отказали. 2 месеца по-късно Вълев е арестуван в операция "Килърите 2".

"Възможно е от затвора да се поръча убийство. Доказателство за това е акция на ГДБОП от миналата година. Тогава беше разбита престъпна група, чийто ръководител бе лишен от свобода - Стефан Гевгелийски от бандата на Сако. Жертвите са две - надзирател, който почина след побой, и лекар, който изготвил експертиза за здравословното му състояние", казва източник на изданието.

Полицията и прокуратурата вече проверяват конфликтите между Вълев и Христов. И двамата са собственици на заведения и апетитни терени във Велико Търново и Арбанаси, които са близо един до друг. И Христов, и Вълев са на "ти" с всяка местна власт и политици от национално ниво.

Сред версиите за убийството на Петър Христов е и неговата бизнес дейност. Той е управител и член на съвета на директорите в над 30 реално действащи дружества, повечето от които нямат финансови проблеми, нито спорове около собствеността. Той е инвестирал в строителството, притежавал е една от най-големите мандри в страната - "Лактима", участвал е в обществени поръчки, има охранителна фирма. Проявявал е и интерес към строителството на пътища и вероятно той е щял да се яви на търговете за разширяването на пътя Русе - Велико Търново, както и лот на автомагистрала "Хемус".

Вчера стана ясно, че Христов е човекът, който помага да бъде разкрита бандата "Наглите", която в продължение на 3 години отвлече 13 души, уби двама, поиска почти 40 милиона евро откуп и успя да прибере над 3 милиона. В далечното минало е бил съдружник с разстреляния на остров Аруба Поли Пантев в бизнес с производство на млечни продукти. Приносът на Петър Христов е, че прави връзката между новия екип разследващи служители на ГДБОП и човек от престъпния свят, директно свързан с "Наглите". Това е Валентин Михайлов-Ихтиманския, който участва в някои от отвличанията и в охраната на част от жервите на групата.

Убийството на бизнесмена Петър Христов е поредното за преразпределение на бизнес територии, заяви пред "Фокус" проф. Николай Радулов, водещ експерт по национална сигурност.

"Сега с намаляване на евросредствата, защото те не са безкрайни, ще има преразпределение на съществуващите пари. Средствата, с които ще могат да оперират такъв тип хора, ще бъдат доста ограничени в рамките на държавния бюджет и битката за всяка поръчка ще бъде много люта. Така че, познавайки нашата действителност и виждайки как МВР се разглобява на съставните си части, според мен най-лошото още не е дошло. "Първият изстрел" по този капитал беше по моделиера Антов – КРИБ тогава даде ултиматум на правителството да разкрие убиеца, съответните служби декларираха, че са по следите му, но нищо не се случи – нито КРИБ продължи с протестите си, нито убиецът беше намерен. И едно друго съмнение, което съществува в хората – сегашният закон за борба с корупцията изглежда като инструмент за преразпределяне на средствата", коментира проф. Радулов.

Той подчерта, че големият проблем на криминалните и специалните служби у нас е липсата на агентура. Радулов изтъкна набиращата сила опасност обществото да се радикализира в резултат от безсилието на МВР да събере доказателства в такива криминални случаи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase