Снимка: Reuters
fallback

Българските домакинства ще похарчат до 24% от месечните доходи за коледни подаръци. По този показател България е на пето място сред участвалите в изследването "Коледен барометър 2017" на Фератум Груп в 20 държави.

Мексико е страната, в която тази Коледа ще бъдат похарчени най-много средства - до 34,6%, от доходите на домакинствата за подаръци. Следвана е от Румъния (31,9%), Испания (29,6%) и Бразилия (28,2%). Нова Зеландия и Австралия също са в челните класации - домакинствата от двете страни разпределят 22 - 23% от месечната си заплата за празниците.

Абсолютна противоположност са Хърватия (14,4%), Норвегия (13,4%), Финландия (12,3%) и Холандия (11,8%), които ще запазят позицията си от миналата година като най-малко харчещи за коледните празници.

Подобно на миналата година броят на домакинствата, които пазаруват онлайн, ще бъде около 25%. Германия, Великобритания и Холандия са топдържавите, които ще пазаруват подаръци по интернет, докато в Хърватия, Латвия и Мексико са най-големи традиционалисти и предпочитат да посетят магазин, пише "Монитор".

България се нарежда на 13-о място с 21% от домакинствата, които планират да закупят подаръци за празника онлайн.17,5% от всички участници в проучването поставят дрехите на върха на списъка за подаръци, което ги прави най-популярният вид подарък тази Коледа.

Играчките и игрите (13,7%), сладките (12%) и потребителската електроника (9,1%) са други популярни решения за подаряване и получаване. Домакинствата у нас също поставят дрехите на първо място в списъка си с подаръци (17%), следвани от електроника и играчки.

Финландия (17,5%) и Хърватия (23,9%) ще похарчат голяма част от коледния си бюджет за сладкиши и деликатеси, докато домакинствата във Великобритания, Швеция, Австралия и Естония ще изхарчат 20% от бюджета си за играчки и игри, сочат данните от проучването.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

12

Анонимен

преди 6 години

Другата следваща, но не и по значение, простотия, е грандиозното плюскане по Коледа - смирен тих, семеен и религиозен празник. Който хората често превръщат в свинщина. Затова отиват толкова пари - защото човек е склонен да прекалява и да изкривява значението на празника.

11

!

преди 6 години

От години подаряваме по нещо само на децата. Размяна на подаръци между възрастни е грандиозна глупост. Предпочитаме да отидем някъде на екскурзия или на СПА. Коледа е религиозен празник, празнува се в семеен кръг и целта му не е да се пазарува като за последно и да се разменят излишни вещи.

10

Срам!!!

преди 6 години

Вероятно и повече от 1/4 от дохода му е отишла и ще отиде за това, но не защото е богат, а защото получава мизерна заплата, с която дори коледни подаръци не може да си позволи да купи на децата си.

fallback