Снимка: Reuters
fallback

Милиони фенове по света се нахвърлиха на новия меланхоличен хит на Адел "Hello", но всички те трябва да знаят, че тъжната музика ги излага на повишен риск от психични проблеми, пише британския "Метро", позовавайки се на научно изследване.

То е било проведено от екипа на музикалния терапевт Емили Карлсон, като според резултатите протяжните балади предизвикват у слушателя невротични пристъпи и повишено чувство за тревожност.

Мнозина от нас си пускат музика в съответствие със завладялото ни настроение. Но ако сме тъжни, не трябва да залагаме на сърцераздирателните изпълнения, посочва Карлсон. Той е категоричен, че асоциираните с тях отрицателни емоции са вредни за психичното ни здраве, информира БТА.

За целта на своето изследване екипът на Карлсон провел тестове с доброволци, които слушали безгрижна, агресивна и меланхолична музика. След това екипът сравнил маркерите им за депресия, за чувство за тревожност и за невротизъм.

Оказало се, че слушането на музика засяга префронталната кора на мозъка и когато тя е тъжна или агресивна, поражда по-високи невротични нива. Това особено силно се отразява на мъжете.

Затова екипът на Емили Карлсон предупреждава, че продължителното слушане на тъжни и носталгични песни може да има дългосрочен ефект върху мозъка.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

Заслужил артист

преди 8 години

А ако слушате Азис ще имате стомашни проблеми.

9

Анонимен

преди 8 години

Това означава че никога не сте слушали БЬОРК:) ЯЗЪК ЗА МАТРЯЛА

8

razgradski pop

преди 8 години

когато става дума за меланхолични и тъжни мелодии, никой не може да се мери с Лана Дел Рей...

fallback