Снимка: БГНЕС
fallback

Изследователи от университета в Базел установиха как редовната консумация на кофеин влияе върху сивото вещество на мозъка. Резултатите от експериментите са публикувани в списание “Cerebral Cortex”, пише БГНЕС.

В проучването участва група от 20 млади хора, които редовно пият кафе. Експериментът бил разделен на два десетдневни етапа. В първата стъпка те получили хапчета с кофеин; във втората – с плацебо. В края на всеки интервал от време учените изследвали обема на сивото вещество на обектите и качеството на съня им.

Според получените данни дълбочината на съня на участниците е еднаква, независимо дали са приемали кофеин или капсули с плацебо. Изследователите обаче откриват значителна разлика в обема на сивото вещество: той е по-висок при тези, които не са приемали кофеин. Разликата е особено забележима в десния медиален темпорален лоб, включително хипокампуса – мозъчната област, отговорна за съхраняването на паметта.

“Резултатите от проучването не показват отрицателен ефект на кофеина върху мозъка. Но е ясно, че когато се консумира ежедневно, той влияе върху когнитивните функции”, каза професор Каролин Райхърт.

Експертите стигнали до заключението, че след десет дни въздържание от кафе, мозъчната тъкан на субектите се възстановява.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

41

Анонимен

преди 3 години

До а руснаците пиятчай, квас, чага, шампанско, водка и други напитки. Ти какво, освен водица нищо ли не пиеш? Как си станал толкова тъъъп? Поздрави на председателя на махленската ти въздържателна дружинка! Кажи му да пие не само воняща парцуца!

40

11

преди 3 години

До а руснаците пиятТука става дума за кафе, ве трoл сплескан! Ква водка, кви руснаци, кви пет лева?

39

Маке-ариец

преди 3 години

Ха, истриха ме само защото казах истината за тъй наречените учени (каква пирамида е нАуката)...

fallback