Снимка: Istock

През есента и зимата с настъпване на студените дни и още по-студените нощи традиционно при много хора се отключва сезонна депресия или по-скоро тъга, която оказва влияние върху настроението, здравето, продуктивността и редица други физически и психически механизми.

Ранното стъмване през есента и зимата също допринася за отключването на депресивни настроения. Смяната на лятното със зимно (астрономическото) часово време е допълнително утежняващо обстоятелство, което се отразява на много хора.

Серотонинът, хормонът на щастието, може да успокои тези безпокойства, да подобри усещането за щастие, да увеличи продуктивността и да потисне апатията, която ви обзема в студените месеци. Допаминът и норепинефринът също подобряват концентрацията. Те се получават при разграждането на аминокиселината тирозин, която се приема при консумация на някои храни.

Ето защо, ако наблегнете на определени храни, които имат положително влияние върху тези хормони и невротрансмитери, ще ви е по-лесно да се справите със сезонната депресия.

Млечни продукти, яйца и витамин D

Яйцата и млечните продукти са богати на витамин D. Витамин D има пряко отношение към настроението. Ниските му нива се свързват с депресивни симптоми. През есенно-зимния период слънчевото греене е много слабо и това прави естествения синтез на този витамин в нашите тела по-труден. Затова се наблюдават и дефицити на витамин D през студените месеци. Можете да си набавите необходимия витамин чрез мляко, млечни продукти, яйца, гъби, риба, морски дарове, месо.

Орехи

Орехите са прекрасен енергиен източник. Те са пълни с протеини, мастни киселини, антиоксиданти и омега-3. Включването им в храненето всеки ден през зимата подобрява имунитета, поддържа здравето на мозъка, паметта и концентрацията, и се бори с есенно-зимната депресия.

Повече по темата може да прочетете в Az-jenata.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase