Снимка: БГНЕС

Град Ани, или както са го наричали хората през Средновековието - "Градът на 1001 църкви", е ярък пример за това, че не всичко е вечно на този свят. През Х век градът е съперничил с Константинопол, а днес от него са останали само руини. Повече от 300 години градът е дом на "призраци".

Още по темата
Крепостта на Ани се е появила през V век. X и XI век се смятат за времето на неговия разцвет. От 961 до 1045 година "Градът на 1001 църкви" е бил столица на Анинското царство, което получило названието "Велика Армения", обединявайки голяма част от древните земи на арменците.

Защо градът е получил това поетическо название? Причината е ясна -  тук са били построени много църкви, като голяма част от тях били изключително модерни за времето, в което са били строени. Градът е бил архитектурно съвършен и изключително красив. Всички пътешественици, които минавали през него, оставали с прекрасни впечатления.

Ани се е намирал на пътя на множество религиозни маршрути и е сочен за един от най-богатите на изкусно технически и естетически построени религиозни сгради, дворци и крепости.

Разбира се, че красивото название "Градът на 1001 църкви" е преувеличено, но археолозите са успели да открият над 40 храма, различни кули и мавзолеи. Според тях, ако разкопките бъдат продължени, ще се открият още много църкви и красиви здания.

Главната забележителност на пустия град е Катедралната църква на "Света Дева Мария", построена от коралов кирпич. Църквата е пострадала сериозно от силни земетресения. Архитект на красивия храм е арменеца Трдат, който е построил и прекрасния купол на символа на Константинопол – църквата "Света София".

По време на разцвета си Ани е наброявал 100 – 200 хил. души, което го прави съизмерим за времето си с Константинопол, Багдад и Кайро. След завземането му от селджукските турци, градът е унищожен, а по-голямата част от населението е избито или взето в плен.

До Руско-турската освободителна война, 1877-1878 година, останките на Ани са били в пределите на Османската империя. След победата на Руската империя, районът и самият град са предадени на руснаците. Те започнали да провеждат археологически разкопки, които разкрили голяма част от богатствата на "призрачния" град. След края на Първата световна война и обявяването на независима Армения, град Ани става част от арменската държава, но не за дълго. Турция през цялото време желае района и успява да си го върне през 1921 година, когато окончателно побеждава Армения и присъединява отново стария арменски град в пределите си. Има сведения, че голяма част от разкритите останки са били унищожени.

В момента останките на "Града на 1001 църкви" се намират във военната зона между Турция и Армения. Никой не се грижи за богатствата на древното чудо, оставяйки го на разрушителното влияние на природните стихии. Градът е обитаван единствено от "призраците" на отминалите епохи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase