IStockphoto

Киноа е зърненоподобна култура, която не съдържа глутен. Култивирана в Андите преди близо 7 000 години, тя е близка до семейството на спанака и цвеклото, но по-скоро може да се определи като семе. Заради доказаните ползи за здравето от състава ѝ, тя се смята за една от най-популярните суперхрани на 21 век.

Кои са най-полезните вещества в киноа?
 
Протеини, минерали и витамини, които имат важна роля за различни процеси в тялото, са основната група вещества, които се съдържат в киноа. Семената са богати на фосфор, магнезий, желязо, цинк, мед и калий. В по-малко количество съдържат калций, натрий и селен.
 
Киноа е добър източник на аминокиселини. Семената съдържат тиамин, рибофлавин, фолиева киселина, витамин В6 и други от В-комплекс.
 
Освен това, в суперхраната има фитонутриенти и флавоноиди като каемпферол, кверцетин и триптофан.

Хранителен състав на киноа
 
В 100 грама сварена киноа има:
 
– 120 калории;
– 72% вода;
– 4,4 г протеин;
– 21,3 г въглехидрати;
– 0,9 г захари;
– 2,8 г фибри;
– 1,9 г мазнини.
 
*По данни на HealthLine
 
През последните няколко години киноата се използва все по-често от хора, които са на специален хранителен режим. Доказано е, че при много автоимунни заболявания изключването на глутен подобрява здравословното състояние. И тъй като семената са безглутенови, могат да се използват в различни рецепти.
 
Съюзник в отслабването
 
Все повече хора ограничават тестените изделия, овесени ядки, пшеница, ръж и други, които съдържат глутен и повече въглехидрати. Киноа е една здравословна алтернатива на тези продукти, особено при тези, които имат понижена имунна система, хормонален дисбаланс и се опитват да свалят излишните килограми.
 
Кои са доказаните ползи от консумацията на киноа, четете в Tialoto.bg 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase