Снимка: БДЗП
fallback

Световният ден на врабчето – 20 март е повод да си напомним, че врабчетата около нас намаляват. Това сочат и данните, които Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) събира през последните години за разпространението на т.нар. обикновени видове птици.

Oще по темата

Врабчетата са любими градски птици, както на много хора по света, така и у нас. Те съпътстват живота на човека от 100 века. В България се срещат пет вида врабчета. Най-познати, обаче, са домашното, полското и испанското врабчета. Именно тези три вида живеят близо до хората.

Световният ден на врабчето е повод да насочим вниманието на хората, които вземат решения и на научната общност у нас за нуждата от опазване на врабчетата и средата, в която те живеят заедно с нас. Това е и възможност да обърнем по-голямо внимание на биоразнообразието, което се среща в градска среда.

През последните две години БДЗП организира и провежда кампанията „Ние броим врабчетата“. Кампанията има за цел да разкрие закономерностите в разпространението на домашното, полското и испанското врабчета, както и да установи предпочитаните от тях места за хранене и размножаване.

В преброяването на врабчетата участват доброволци от различни краища на страната. Данните, които се събират, благодарение на всички тях, очертават определени тенденции в популацията на врабчетата и анализът им служи за набелязване на мерки, с които може да се помогне на врабчетата да оцелеят.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

20

Ннммммммммм

преди 4 години

Докато Тиквуний Барселонски е на власт врабчетата ще умират

19

Анонимен

преди 5 години

Популацията намаля специално за София където съм 4-то поколение защото там където имаше ниви и се раждаше жито й царевица на тяхно място построиха панелки. В кварталите като Младост й Левски В и Г нивите ги няма а това което е останало пустее. В кв. Х.Димитър където е мелничният комбинат мутрите не дават да испадне едно зрънце по пътя жито или царевица от където се хранеха и гълъби и врабци. Най тежко е през зимата. Няма никаква храна а едно време народа поставяше хранилки за врабчетата.

18

баба мара

преди 5 години

в люлин няма врабчета от години само гугутки и врани с дългите черни опашкив мом си правят гнездата и цял ден пеят ли пеят

fallback