Снимка: Visualhunt
fallback

На 29 октомври връщаме стрелката на часовника с един час назад, за да преминем към зимното часово време. Всъщност то е общоприетото астрономическо време, докато лятното часово време е извънредно.

Променяме стрелките на часовника, за да може да използваме максимално дневната светлина, така че да съвпадне с активните часове от деня, обяснява Северина Йоргова от Регионалния исторически музей в Шумен пред "Дарик".
 
Тя пояснява, че смяната на часа се въвежда през 1916 година в Германия по време на Първата световна война. По-късно това започва да се прави и в Англия, казва тя.

Oще по темата

В България тази практика е въведена през 1979 г. с Устав на Министерски съвет.

Така през пролетта преминаваме от астрономическото време към лятното часово време. Това става всяка година, събота срещу неделя, през последната седмица на март, като в 03.00 часа сутринта местим часовника с един час напред - 03:00 става 04:00.

През есента се връщаме към астрономическото време - всяка година е в събота срещу неделя, през последната седмица на октомври, точно в 04:00 часа сутринта и сменяме часа с един час назад.

Тоест 04:00 часа сутринта става автоматично 03:00 часа сутринта.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

26

Анонимен

преди 6 години

Хубаво е, че календара не сменят

25

Василев

преди 6 години

До АнонименТака е при Путин,мести се там.Аз искам да си остане зимното пък?

24

Василев

преди 6 години

Няма ли разумни хора да ни спестят тази глупост с времето? 5 месеца нормални,7 месеца-перковци!

fallback