Източник: Pixabay

Всички сме срещали тези хора и вероятно никога няма да можем да ги избегнем. Но по-важното е да можем да защитим себе си от онова, което могат да ни причинят. А то е вина, тревога, безпокойство. Не си струва, нали?

1. Емоционалният манипулатор винаги се изкарва жертва

Представете си следната ситуация. Казвате на човека срещу себе си: "Много ме огорчи, като забрави рождения ми ден." В отговор обаче ще чуете: "Натъжаваш ме, като си мислиш, че бих забравил/а рождения ти ден. Трябваше да ти кажа под какъв огромен стрес се намирам, но не исках да те натоварвам. Но си прав/а, трябваше да оставя настрани проблемите си и да мисля само за рождения ти ден. Извинявай."

Няма какво повече да кажете. Чули сте думата "извинявай" и дори нещо във вас да подсказва, че извинението не е искрено, няма какво да направите. Нещо повече – сега се чувствате виновни и егоистични, заради това, че мислите само за себе си. И изведнъж вие започвате да утешавате другия.

Успокоявате го, че всичко е наред. Казвате, че рожденият ви ден не е толкова важен – още много предстоят... Манипулират ви, не осъзнавате ли? Вслушайте се в интуицията си. Ако тя ви казва, че другият се опитва да се измъкне, като прехвърли топката у вас, просто не я поемайте. Защото в момента, в който го направите, това ще се повтаря отново и отново... Щом открие как може да ви въздейства, емоционалният манипулатор ще го прави при всеки удобен случай. Затова просто кажете: "Съжалявам за проблемите ти" и продължете напред. С едно наум.

Кои са останалите 7 признака четете на Tialoto.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase