Китайците дошли у нас заради киселото мляко. Снимка: Булфото, архив

Докато родни продуценти бият път до далечна Азия, за да заснемат Survivor, се оказа, че и България е удачен вариант да оцеляваш.

Първото издание на китайския вариант на риалити шоуто е заснето у нас, а екипът от 51 души, е имал възможността да се наслади на очарованието на родопското село Момчиловци, съобщава китайският сайт И Си Ен Ес, цитиран от БТА и Синхуа.

Снимките на китайския Survivor са реализирани за две седмици, като началото е било поставено на 29 август. Предаването ще се излъчи по китайската телевизия през втората половина на септември.

Мария Никова, кметицата на Момчиловци, заяви пред Синхуа, че идеята снимките да са именно в това село е част от кампанията за реклама на българското кисело мляко, подета както от Момчиловци, така и от Шанхайската компания за млечни изделия.

Ху Цзян, представител на компанията, поясни, че Момчиловци е било избрано за място на снимките именно заради млякото.

"В това село киселото мляко е навсякъде, в супите, в десертите, в сосове за месо", допълва Цзян.

Основната цел на снимките обаче е била да запознае китайците със здравословния начин на живот в Момчиловци, допълва китайският представител.

Кметицата на Момчиловци разказва още, че през първата седмица на снимките седем китайски звезди трябвало да живеят в дома на местно семейство без преводач и само с китайско-български речник под ръка. През втората седмица всички китайски звезди от шоуто са били настанени в една селска къща.

Една от участничките, 22-годишната Моника от Шанхай, е живяла в кметската къща и е участвала във всички селскостопански дейности, като хранене на кокошки, бране на плодове и зеленчуци. Моника била силно впечатлена от домат в градината с тегло 1,1 килограма.

Китайката се научила да готви баница, пататник и пълнени чушки, а за благодарност сготвила на домакините си китайски блюда.

Шанхайската компания за млечни изделия за първи път стъпва в Момчиловци през 2008 г. На следващата година тя пуска серия от млечни продукти, наречени Момчиловци, а през 2012 г. селото и китайските производители установяват официално сътрудничество.

Оттогава в селото идват групи китайски туристи, като тяхната бройка достига до 500 души на година.

"Всичко това е в подкрепа на икономиката на Момчиловци. Туристите посещават магазините, ресторанта и присъстват на фолклорни програми, а в музея на селото има специално място, посветено на дружбата между Китай и българското село", допълва Мария Никова.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase