Снимка: Reuters
fallback

Необмислените изказвания на служител спрямо неговия работодател могат да предизвикат доста неприятни последици. Особено ако коментарите са публикувани във Facebook.

Наскоро млад служител от Германия изпита на собствен гръб какво се случва, когато служителят се изпусне в социалната мрежа, коментирайки шефа си.

Официално Facebook не е мрежа за създаване на професионални контакти, каквито са Xing и LinkedIn. Facebook е създаден за неформална комуникация между приятели, споделяне на снимки и музика. Затова и според трудовото законодалтелство е табу работодател да шпионира Facebook-профила на новонаетия служител, пише немският FAZ.

Оказва се обаче, че малко шефове спазват тази забрана. Повечето от тях са любопитни да понаучат малко повече за новия си колега. Има случаи обаче, в които, търсейки любопитна информация за колегата, някои ръководители попадат на обидни коментари за ... самите тях.

Идентична история се развива наскоро и в областта Рор, Германия. Млад мъж пише в личния си Facebook профил, че неговият шеф е „арогантен експлоататор, който се държи със служителите си като с роби“. Случайно или не, шефът се натъква на цветущия израз по негов адрес. Този коментар скоростно му осигурява заповед за уволнение без много обяснения.

Младият мъж смята това за необоснавано и подава жалба в съда в Бремен. Още на първа инстанция съдът решава, че написаният коментар в социалната мрежа  не оправдава действието на работодателя. За радост на служителя жалбата бива приета. Но не за дълго. 

Две седмици по-късно областният съд отхърля жалбата и оправдава правото на работодателя да уволни служителя си при тези обстоятелства. Германският гражданин опитва да аргументира коментара си с това, че е било на шега, но този довод не е приет от съда.

Оказва се, че обиди към колегите и към преките началници са подсъдими и могат да доведат до много негатвни последствия за работата и професионалното ви развитие.

Сгафилият служител може да получи или предупредително писмо за уволнение, или направо заповед за напускане.

Въпреки интензивните дискусии в подкрепа на свободата на словото съдът е категоричен, че когато става въпрос за „нараняване на личността на другия“ или разпространяване на недостоверна информация, то това е недопустимо, пише още немската медия.

Единственото изключение от това правило, което не подлежи на съд, е когато впечатленията от шефа се споделят само в тесен кръг, в семейството и с най-близките приятели. В момента, в който служителят прекрачва тази граница и пуска злостните си коментари в социалните мрежи, той автоматично губи работата си. Поне в Германия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

52

Анонимен

преди 11 години

Това на Цукербърго на главата не е перука, оня ден му го изак*х , за да е по фешън

51

Мамантос

преди 11 години

С началник -- честолюбив *** е така.

50

Анонимен

преди 11 години

тоя работодател защо се обижда, ми той трябва да се гордее че в редиците на експоататорите, объркан свят, от негативно мислене

fallback