Снимка: Reuters

Колкото и хубави да са били в началото, с течение на времето плочките на пода се износват, остаряват и стават все по-неподходящи за бъдеща експлоатация. Голямото натоварване заради движението особено върху едни и същи „натоварени“ участъци от подовата настилка води до промяна в цвета и цялостта на плочката.

За съжаление, не са рядкост случаите, когато без да искаме, изтърваме здрав и твърд предмет на пода или разлеем химически активни вещества, като с това увреждаме настилката и още повече приближаваме времето за нейната смяна. Дори и да сме си поддържали плочките чисти и здрави, модните тенденции бързо се менят и със сигурност понякога ни се иска да ги сменим с по-нови и модерни. Е, лятото е моментът точно за това.

Ако оставим финансовата част настрана, най-големият проблем при смяната на плочки за мнозина е къртенето на старата настилка, праха и огромното количество боклуци, които трябва да се изхвърлят на подходящо място след края на ремонта. Е, тук има и добра новина.

Доскоро единственият начин за подмяна на старите плочки бе те да се изкъртят до здрава основа, след което да се направи добре нивелирана циментова замазка и след като тя изсъхне и се втвърди, да се пристъпи към лепенето на новите плочки. Тази доста трудоемка, скъпа и неприятна работа доскоро бе неизбежна поради липсата на добри лепила, които са способни да лепят качествено върху основа от съвсем гладка повърхност, която е абсолютно водонепропусклива.

За щастие обаче, днес няколко фирми предлагат изключително качествени лепила, способни да се справят с този проблем и благодарение на които може да си смените плочките, без да се налага да къртите старите. А така си спестявате пари, нерви и много, много прах и боклуци.

След като закупите необходимото количество лепило, е важно да преминете през няколко етапа на работа. На първо място, когато говорим за лепене върху стари плочки, задължително трябва да проверите тяхната здравина и това дали са залепени добре, или „играят“ при натиск. Това най-лесно става с чукче. Ако има плочки или части от тях, които при леко удряне кънтят на кухо, те трябва да се отстранят до достигането на здрава основа. Там мястото под тях се обработва, а плочката се залепя отново до изравняване с останалата повърхност. Спестите ли си този момент, рискувате новите ви плочки скоро след поставянето да започнат да ви хлопат и „играят“ под краката.

След като сте проверили старата настилка и където е трябвало сте я коригирали, е необходимо всички стари плочки да се почистят добре, за да се отстранят замърсявания, прах и разбира се, различни мазни петна, които са се появили. След това трябва да проверите дали старата ви настилка е достатъчно равна (или ако е необходим наклон към сифон – дали го има). Ако има нужда от корекции, такива се правят със специални замазки до пълното изравняване (или до необходимия наклон) на повърхността. След това обаче трябва да се изчака поне 24 часа за пълното втвърдяване на настилката.

След това лепилото се нанася върху основата и плочките се лепят, като трябва между тях да се остави фуги с широчина поне 3 мм. След като залепим плочките, е необходимо да ги оставим от 24 до 48 часа, за да се втвърди лепилото. Едва тогава може да се пристъпи и към последната операция – фугирането на настилката. Направите ли и това – вече имате нови плочки, без да се налага да прибягвате до неприятното и мръсно къртене.

Докато се забавлявате с ремонтни дейности, не пропускайте и шанса си за награда от нашата игра РАЗКЪРТИ И СПЕЧЕЛИ

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase