Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Продължават да се появяват нови варианти и подварианти на коронавируса, но дали изискват по-специално лечение коментира специалист.

"Може да говорим за началото на края на тази пандемия, като всяко едно инфекциозно заболяване. И тази вирусна инфекция минава през една цикличност и твърдо вярвам в намаляване, и изчезване на броя на заболелите. Това се вижда и от данните на СЗО, която каза, че във всички региони на света има намаляване на броя на случаите", каза експертът по инфекциозни болести проф. Георги Попов в студиото на "България сутрин".

Според него това не е съвсем така, защото вече няма тази строга отчетност на болните.

Още по темата

"Болните са много, но това пък помага да се достигне до онзи глобален имунитет, за който всички се стремяхме в началото на пандемията, но тогава беше твърде неправилно да се говори за това. Привидно контролираме ситуацията, но по-скоро имам усещането за целенасочено оставяне на този по-лек вариант - Омикрон, да обхване, колкото се се може по-голяма част от населението, за да може да се създаде стаден имунитет", допълни проф. Попов в ефира на Bulgaria ON AIR.

По думите му е твърде наивно да вярваме, че вирусът се е изчерпал генетично и няма да има нови варианти.

"Като всяко едно вирусно заболяване - целта и на този на коронавируса не е да убива повече хора, а да се разпространява повече и да живее по-дълго време. Минахме периода, в който имахме по-тежките варианти - Делта, когато имаше повече смъртни случаи. Сега с Омикрон и неговите подварианти заболяването е доста по-заразно и боледуват много повече хора, включително и боледували, но протича по-леко", подчерта експертът.

Той сподели, че преди дни се е срещнал с пациент, който е прекарал коронавируса 3 пъти.

"В момента в България са разрешени 8 препарата за лечение на COVID-19. Това са антивирусните медикаменти ремдесивир. И моноклоналните антитела - това е нещото, което най-много работи в настоящия момент. С голямо нетърпение очакваме да дойде препаратът Paxlovid. Това заболяване стана амбулаторно, все по-малко ще се върви към хоспитализиране на тези болни. Вирусът действа твърде различно върху хората - има поражение, върху психиката, има поражения върху белите дробове. Уязвими са бъбреците, както и черният дроб. Нерядко имаме увреждания на сърцето", поясни проф. Георги Попов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase