Снимка: Pixabay
fallback
Коронавирусът е предразположен към многоетапна мутация в човешкото тяло, чийто имунитет е отслабен от инфекция с ХИВ. Това установиха от учени от Южна Африка, съобщи БГНЕС.
 
В понеделник местното радио SABC съобщава, че заради прекъсване на лечението на ХИВ 22-годишна жена, заразена с COVID-19, в продължение на 9 месеца, претърпява 21 мутации. 
 
Едва когато пациентката започна отново да приема лекарствата си за ХИВ, имунната й система е укрепнала и се е излекувала от COVID-19 в рамките на 9 седмици.
 
Според учените младата жена е била заразена с варианта Делта. 
 
"Мутацията на коронавирус при пациент с ХИВ, който не приема лекарства за лечение на ХИВ, представлява потенциален път за появата на нови варианти на COVID-19", се казва в проучването.
 
По данни на СЗО Южна Африка е на първо място в света по брой пациенти с ХИВ. В момента в страна с население от 59,6 милиона души има 7,7 милиона болни от СПИН, което е почти 13% от общото население. В същото време във възрастовата група от 15 до 49 години тази цифра достига 18,7%. Според статистическата служба на Южна Африка в страната всяка година умират 10% от общия брой смъртни случаи на носители на ХИВ в света. 
 
 
 
 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

62

Анонимен

преди 2 години

Браво на жената. Писаха я във вестниците.

61

Анонимен

преди 2 години

Което какво означава да се произнесе онази професорка мутират ли участъците с последователности характерни за СПИН-а

60

Анонимен

преди 2 години

А ваксината помага за 1,2 мутации, другите не ги хваща. Какъв е смисъла от ваксинирането 1:21.

fallback