Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Първоначалните данни сочат, че рискът от реинфекция се увеличава при варианта Омикрон. Това означава, че хора, които вече са преболедували COVID-19, могат по-лесно да се заразят повторно с Омикрон в сравнение с останалите варианти с особено значение.Това съобщават от Министерството на здравеопазването.

Oще по темата
Световната здравна организация (СЗО) и Европейският център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC) aлармираха за регистрирането на нов вариант B.1.1.529 на SARS-CoV-2 в Южна Африка.

За първи път новият вариант е докладван от СЗО на 24.11.2021 г. Първият епидемиологично доказан случай е от Ботсвана.

Новият вариант е поместен в групата на „вариантите, будещи безпокойство“ VOC (Variant of Concern) и е означен с буквата Омикрон от гръцката азбука.

Омикрон притежава извънредно висок брой мутации в сравнение с глобално разпространения Делта, доминиращ към днешна дата в Европа и света. В генома на досега докладваните случаи на Омикрон над 30 мутации (от общо 56) са локализирани в S-гена, кодиращ шипчестия протеин, посредством който вирусът навлиза в клетката.

В Европа за случаи на Омикрон вече съобщиха здравните власти на Белгия, Нидерландия, Дания, Великобритания, Германия, Италия, Чехия и Австрия.

Според СЗО все още няма достатъчно данни дали този вариант е по-заразен (т.е. дали се предава по-лесно от човек на човек) в сравнение с другите варианти на SARS-CoV-2. В регионите на Южна Африка, засегнати от новия вариант, броят на установените случаи нараства. Извършват се епидемиологични проучвания, за да се разбере дали причината е Омикрон.  

Все още няма достатъчно информация дали инфекцията с варианта Омикрон протича по-тежко в сравнение с другите варианти, включително Делта. Първоначалните данни показват увеличаване на хоспитализациите в Южна Африка, но това може да се дължи на нарастващия брой заболели. Все още липсват данни симптомите, следствие от заразяване с варианта Омикрон, да са различни от тези, предизвикани от инфекция с другите варианти на SARS-CoV-2. Всички варианти на COVID-19, включително доминиращият в световен мащаб Делта, могат да причинят тежко заболяване или смърт, затова превенцията е ключова.    

Относно ефективността на ваксините: СЗО и експерти (технически партньори на организацията) проучват потенциалното влияние на новия вариант върху ваксините.

Световната здравна организация обаче е категорична, че ваксините срещу SARS-CoV-2 остават най-ефективното средство за намаляване на тежките случаи на COVID-19, хоспитализациите и смъртността.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

64

Анонимен

преди 2 години

Нормалните хора ако си пуснат болничен 2 месеца, ще ги изритат от работа като мръснo куче.

63

Анонимен

преди 2 години

Имам двама приятели, карат го втори път за по-малко от година, така че имунитета наистина не е траен. За сметка на това доста повече ваксинирани възрастни хора, чувам че са си заминали покрай познатите ми. Истината е, че е божа работа всичко, не бива да живеем в страх.

62

Не!

преди 2 години

Такаа... първо позволиха тестоветеза антителата да стигат за сертификат, дадоха на преболедувалите 6 месеца бонус на наша територия. После отпадна информираното съгласие, изтеглиха се милиони сертификати и в общи линии свикнахте. Някой съмняваше ли се, че е за много, ама много кратко? И ето, воала, преболедувалите с повишен риск, сертификата отпада, това ще стане и с антителата. До дни и ваксинираните вече няма да са ваксинирани и .... сертификат без бустер - йок.

fallback