Снимка: БГНЕС
"Наличието на антитела не е единственото условие да бъдем защитени". Това каза в ефира на Нова тв имунологът от БАН доц. Петя Димитрова. 
 
Според нея антителата не дават гаранчия, че не можем втори път да се срещнем с вируса. "Европейските експерти отхвърлят включването на антителата в зелените сертификати, тъй като те не са коректив за наличието на инфекция", добави още доц. Димитрова.
Още по темата
 
"Имаме много сложна имунна система, съставена от вроден и придобит имунитет. За издаването на зелен сертификат се тестват именно късните антитела, които се проявяват 14 след инфекцията. Антигенните тестове обаче показват единствено, че организмът е подготвен за инфекцията. По- добрият вариант би бил да се изследва Т-клетъчният имунитет", обясни имунологът. 
 
"Регистрирани са 469 вида тестове. Има вероятност тестът да даде грешен резултата, поради множеството елементи на кръвта и нейните съставки. Три са възможните хипотези за фалшиво отрицателен тест- много ранно изследване и липса на антитела, отслабен имунитет по принцип или заразяване с вариант на вируса, който все още не е включен в диагностичния тест", рязясни доц. Петя Димитрова.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase