Снимка: БГНЕС

68% от преболедувалите Covid-19 не могат да бъдат пълноценни на работа. Това каза пред БНР проф. Яна Симова, изпълнителен директор на Българския кардиологичен институт, ръководител на научноизследователската група "Пост-Covid-19 синдром" и началник на Отделение по Кардиология в МБАЛ "Сърце и Мозък" в Плевен.

"Щом се налага, ще се съобразим и няма да приемем пациенти с планови операции. Това не изключва спешните случаи, които и момента са страшно много, включително и Covid-пациенти с тежки тромбози - запушване на техните съдове, за които трябва да намерим начин да окажем помощ своевременно", обясни тя.

Проф. Симова коментира това във връзка с новата заповед на министъра на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров за временно преустановяване на плановия прием и плановата оперативна дейност в лечебните заведения на територията на страната.

Изключение се допуска за дейностите, свързани с трансплантация на органи, тъкани и клетки, диагностиката и лечението на пациенти с онкологични и онкохематологични заболявания, дейностите по асистирана репродукция и ражданията, независимо от метода на родоразрешение, дейностите по рехабилитация, продължително лечение и психиатрична помощ.

В същото време Българският кардиологичен институт започна програма, свързана със заболяването Covid-19.

"Ние сме едни от първите, които стартираха програмата. Такива програми има по целия свят, които установиха, че всеки 4 от 5 пациенти, преживели Covid-19, имат оплаквания. 68% от тези, които са преживели Covid-19, не могат да си изпълняват пълноценно работните си задължения. Повече от 50% от оцелелите след Covid-19 имат повишен риск за смърт в рамките на 6 месеца след заразяването", допълни проф. Яна Симова.

Българският кардиологичен институт е провел проучване сред 2628 граждани, които са се заразили с коронавирус.

"От тези повече от 2600 души 70% са се лекували вкъщи. Има 13%, които са били за болнично лечение, но са могли да стигнат до болница. От тези хора, които ни се обадиха и споделиха своите оплаквания, установихме, че 80% от преболедувалите имат поне един персистиращ симптом. Много от тях имат повече от един - по 4-5 даже и повече от 5. Най-честият симптом е умора - при повече от 60% от хората. Следва по честота прескачането на сърцето - при 38% от хората. Около 32% от хората имат задух при усилие", допълвя тя.

Професор Симова отправи призив да се ваксинира по-голям процент от пълнолетното население.

"Ваксинацията се оказа, че предпазва не само от заразяване, но и от влизане в болница, от смърт, от развитие на постковидните състояния", категорична е тя.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase