Снимка: архив, БГНЕС
fallback

Нормалното епидемично развитие предполага, че в момента сме в началото на турбуленцията на четвъртата вълна, коментира за БТА проф. Тодор Кантарджиев.

Той прогнозира, че се очаква при четвъртата вълна да се достигне пик, а не плато в диаграмата на разпространение на вируса. Според епидемиолога дори да настъпи известно стациониране на броя на случаите, ще има веднага след това втора следваща вълна /на повишение на броя на заболелите/. Надявам се, че с решението на министъра на здравеопазването за въвеждане на мерки от другата седмица може би нещата ще бъдат поставени под известен контрол, смята проф. Кантарджиев.

Oще по темата

От началото на август се допусна едно по-бурно епидемично разпространение на коронавируса в нашата страна и стойностите на заболяемост за страната бяха постигнати в рамките на седмици, докато при втората и третата вълна това стана за месеци, посочи проф. Кантарджиев.

Според него това се дължи както на факта, че индийският Делта вариант на вируса се оказва много по-заразен от предишните циркулиращи в Европа варианти, а също така и поради неглижирането на противоепидемичните мерки.

Прави ми впечатление, че 12 области в страната са с разпределение на броя на случаите над 250 на 100 000 на 14-дневна база, което говори за необходимостта от някои преосмисляния на подхода за контрол, допълни епидемиологът. Според него данните за броя на случаите на ковид в столицата са по-малко от средните за страната стойности за 14-дневен период. Това показва според проф. Кантарджиев, че все още не са достигнати нивата на турбуленция и дифузно разпространение на заразата в обществото, когато противоепидемичните мерки вече не са ефективни.

Все още сме на клъстери и огнища /на ковид заразата/ и трябва да забавим достигането на периода на дифузно разпространение, смята проф. Кантарджиев. Той прогнозира, че е възможно дори след спадовете на разпространение на вируса, да се наблюдават нови увеличения и пикове, преди да сме излезли от четвъртата вълна, тъй като в страната има компактно живеещо население, което не е ваксинирано или е слабо ваксинирано. Това, което в момента трябва да направим е да се ваксинират максимален брой хора, категоричен е проф. Кантарджиев. По негова оценка в обществото ни се допусна недоверие към ваксините в следствие на криза на авторитетите.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

41

Галин Костов

преди 2 години

Тази сутрин слушах по радиото д-р Светулков, шеф на МБАЛ Търговище. Областта влязла в тъмночервената зона, защото имали над 550 заразени на 100 000 души. Познайте колко болни имат настанени в Ковид отделението? 49 от които 2 интубирани!!! Имали две отделения отворени с по 30 легла всяко, а пролетта при третата вълна леглата били 100. Питам, толкова ли е страшна ситуацията, че трябва да се въвеждат мерки и да се плащат бабичките? Трябва ли област с 118 000 жители да трепери за 49 хоспитализирани?

40

Antvx

преди 2 години

Тоз достоен човек от народа трябва да е прекалил с домашната вчера; иначе нямаше да се напъва да ръси толкова вносни думи накуп. Ние ги разбираме, но не сме ти целева група. Ама как да те разберат пенсионерите, душко? Нали тях целиш, пък им говориш за дифузно-турбулентно-стационарно-клъстърно-пиковоплатно-епедимично развитие... Так держать!

39

Анонимен

преди 2 години

Не се сравнявайте с останалия свят. Останалият свят е ваксиниран.

fallback