fallback
Проучване на Министерството на образованието показа, че едва 4% от училищата в страната имат 70% ваксиниран персонал срещу COVID-19.
 
"Огромен дял от училищата имат дори под 30% ваксинирани специалисти. Противно на мнението за висока заболеваемост, се оказа, че преболедувалите не са повече от 15%. Общо ваксинирани и прекарали вируса не правят и половината от персонала, което е далеч от целта за колективен имунитет". Това заяви зам.-министърът на образованието Евгения Пеева в ефира на Bulgaria ON AIR.
 
Тя обясни още, че учителите и на персонала в детските градини основно се притесняват от евентуални негативни странични ефекти от ваксините, наличие на придружаващо заболяване, съвети на личните лекари да не се ваксинират.
 
"Има и такива, които посочват, че изчакват началото на учебната година, за да се ваксинират - да имат по-дълго време имунитет. Ако изчакаме есента, вече ще е късно. Ако не се ваксинираме сега - новите вълни на боледуване са ни гарантирани", подчерта Евгения Пеева.
 
МОН започна активна разяснителна кампания. Началниците на регионалните управления на образованието провеждат срещи с директорите на училища и детски градини от цялата страна. 
 
"Нашата цел е да повишим информираността. На тези срещи се опитваме да обясним, че трябва да си гарантираме максимално дълго време присъствено обучение през новата учебна година", обясни зам.-министърът на образованието.
 
Тя подчерта, че са доста осезаеми негативните последствия от дистанционното обучение през последната година и половина. 
 
"Резултатите са спаднали сред ученици от по-уязвими групи, тези, които са най-засегнати от пандемията. Мотивацията на учениците спада. Нивата на агресия се увеличават, склонността към отсъствия и отпадане от образователния процес съществува. Учителите с дълъг стаж заявяват, че дългото стоене пред мониторите допълнително ги натоварва", заяви Евгения Пеева. 
 
Зам.-министърът на образоването отчете голям интерес към програмата "Отново заедно", по която ученици се изпращат на почивка на море.
 
"Над 200 училища са одобрени, над 2 500 ученици с близо 500 педагогически специалисти ще отидат на почивка, която ще им се отрази доста добре след пандемията. Има постъпили още 100 заявки през последните дни, които ще бъдат разгледани", добави Евгения Пеева.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

91

Ясен

преди 2 години

Човек с бизнес зависимости включително и с хрисимия министър, който също единствено се интересува от проекти и пари, няма авторитета да апелира! Какво свършихте в МОН, уважаеми, освен абсурдния ПР и с колко още хиляди ще си тръгнете, но само привидно?! Ще продължавате да източвате МОН с безсмислени проекти и чуждо ноу-хау, както сте го правили и през годините назад! И с абсолютна наглост ще хвърляте "прах в очите", унижавайки доказани личности! Бог да съди!

90

Митко Любопитко

преди 2 години

Кой го гарантира ,другарко Пеева , а ти педагог ли си или епидемиолог ?

89

Анонимен

преди 2 години

"Тази работа беше доброволна, но всяко животно, което не я вършеше, щеше да получи дажба, намалена наполовина" - светът заприлича на фермата на Оруел. В Гърция - ще се допускат само убодени до не знам си къде, във Франция медиците са задължени да дадат да ги убодат, тука пък се внушава вина на цяло съсловие. Който задава логични въпроси, автоматично е обявен за *** - "Във време на измама казването на истината е революционно действие".

fallback