Снимка: БГНЕС
fallback

Първите съобщения, че след ваксиниране срещу коронавирус с иРНК-ваксини, каквито са BioNTech/Pfizer и Moderna, млади спортуващи хора и водещи активен живот, са получили възпаление на сърдечния мускул (миокардит) се появиха в края на април тази година. Първи за това съобщи Израел, където в този момент течеше масова ваксинационна кампания.

Има ли ваксината страничен ефект?

В израелските медии се появиха съобщения за доклади на експертна група, според която сред 5 милиона ваксинирани след втората доза от препарата BioNTech/Pfizer са регистрирани 62 случая на миокардит при хора на възраст между 18 и 30 години. Нито един от тях не е имал хронично заболяване. Повечето пациенти, при които се е появил миокардит след ваксинирането срещу ковид, са преминали успешно лечение и са изписани от болницата. Но вестник „The Jerusalem Post“ съобщава, че са починали жена на 22 години и мъж на 35 години.

И до днес, обаче, не са открити никакви доказателства, че ваксината на BioNTech/Pfizer е предизвикала това сърдечно заболяване. След публикациите в израелските медии, здравното министерство на Израел опроверга информацията, че след началото на ваксинацията има ръст на миокардит. Говорителят на министерството заяви, че „няма никакъв ръст на смъртността заради ваксинирането“ и „в сравнение с пролетта на 2020 г. няма увеличаване на броя на възпаленията на сърдечния мускул“. На сайта на министерството в раздела за безопасност и ефективност на ваксината BioNTech/Pfizer липсват забележки относно странични ефекти, включително и сърдечни заболявания. Въпреки това от министерството заявиха, че се отнасят сериозно към публикациите и провеждат постоянни консултации с експертите относно рисковете от странични ефекти вследствие ваксинирането.

По-късно американският Център за контрол и профилактика на заболяванията (CDC) заяви, че разполага с информация за около хиляда случая на миокардит и перикардит след ваксинирането на 177 милиона американци с BioNTech/Pfizer и Moderna. Голяма част от заболелите са млади хора на възраст над 16 години. Симптомите са се проявили само няколко дни след втората доза. На сайта на американското ведомство се казва, че повечето пациенти са оздравели бързо, оставайки на легло и преминавайки през терапия. Подчертава се също, че се провеждат проучвания, за да се установи дали наистина има връзка между иРНК ваксината срещу коронавирус и сърдечните заболявания.

Разработчиците на вакслината BioNTech/Pfizer заявиха на свой ред, че следят редовно нежелателните странични ефекти на своя препарат.

„Не забелязваме по-висока честота на миокардит, отколкото би се очаквало за цялата популация“, се казва в съобщение на Pfizer.

Според тях не е установена връзка между ваксинирането и случаите на заболяването. „В момента няма доказателства, че ваксината BioNTech/Pfizer увеличава риска от появата на миокардит“, твърдят от компанията.

Каква е причината за миокардита?

По принцип възпалението на сърдечния мускул – миокардит, не е непременно следствие от ковид ваксината. Причинителите му са вируси, особено тези, които причиняват настинки (аденовируси, вирус Коксаки), както и херпес и грипни вируси. Коронавирусът SARS-CoV-2 при тежка форма на ковид също може да причини сърдечни заболявания като миокардит и перикардит. В крайна сметка възпалението почти винаги е следствие от имунния отговор на организма към вируса. Но причината могат да бъдат не само вируси, а и автоимунни заболявания, лекарства, отрови, тежки метали, радиация или предишни травми. Гъбичните инфекции също са риск, който може да причини сърдечни заболявания, особено при хора с ХИВ / СПИН.

Сърдечни заболявания се срещат и сред млади хора, които спортуват. При съвременната диагностика миокардитът се лекува достатъчно лесно. Но при неблагоприятно развитие може да доведе до дългосрочни здравословни проблеми. Рискът се увеличава, ако човек, който не знае за заболяването си, продължава да спортува или игнорира симптомите, без да се отказва от прекалено физическо натоварване.

Кога да потърсим лекарска помощ след ваксинация?

Въпреки че няма данни за връзка между иРНК ваксините и сърдечните заболявания, ако след ваксинацията имате болки в гърдите, проблеми с дишането, чувство, че сърцето бие прекалено бързо или повишен пулс, трябва да се консултирате с лекар . Подобни симптоми са тревожни.

В същото време, според учените, сърдечните заболявания са много по-чести, след като човек е преболедувал ковид, а не след ваксинацията срещу него. Следователно, както е посочено в съобщението на Американската здравна агенция, не трябва да отказвате ваксинации поради страх от странични ефекти. Освен това е важно да получите втората доза, за да имате устойчив имунитет.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

41

Анонимен

преди 2 години

То и инфаркт може да докара.

40

както е казал народа

преди 2 години

До Анонимен 45 Мож' да умреш *** не искаш.

39

Анонимен

преди 2 години

И аз получих миокардит след прекаран леко ковид. Вируса го изкарах с една седмица накашляне - нищо сериозно, но после 1 месец ме боля сърцето и не се чувствах комфортно. Спортувам редовно. Пред ден ходя да бягам по 3-4км, но тогава просто нямах сила и желание.

fallback