Снимка: Pixabay
fallback

Цените на активните вещества на ключови медикаменти са се повишили с между 30 и 200 % заради нарушените търговски вериги, съобщи икономистът от Експертния клуб за икономика и политика Аркади Шарков пред БНР.

Дефицитът на ключовите съставки на част от антибиотиците и кортикостероидите например се почувства още миналата година, а сега усложнената ситуация в Индия прави проблема още по-сериозен.

Oще по темата

„Много производители получават съставките от няколко компании, но какво се случва, ако три от петте доставчика са в Индия“, коментира Шарков.

За да отговори на проблема с нарушените вериги на доставки във фармацията, Европейският съюз си постави целта до 2025 година около половината от активните вещества да се произвеждат в държавите – членки. Според Аркади Шарков това е по-скоро пожелателна, отколкото реално изпълнима цел.  

Икономистът е категоричен, че мудните действия на ниво Европейски съюз са една от причините за последиците от пандемията от Ковид-19 на Стария континент. Централизираният подход при поръчването на ваксини се оказа не добре работещ, убеден е Шарков, според когото не са отчетени спецификите на отделните страни – членки; не е съобразен видът и количествата на поръчаните ваксини и са направени ред други пропуски. Именно това е един от факторите за бавната ваксинация на населението в Европейския съюз.  

Най-нискодоходните държави по света, чиито достъп до ваксини е силно затруднен, ще се окажат „бойно поле“ в „студената война“ за влияние между Китай, Съединените щати и донякъде Германия, убеден е Аркади Шарков. Към момента към страните в Африка се насочват основно ваксини на „Астра Зенека“ по механизма „Ковакс“, но стои въпросът искаме ли цялото население на този континент да бъде ваксинирано само с един препарат, коментира икономистът и обърна внимание на ниската цена и спекулациите около ефективността на препарата, разработен от Оксфорд/Астра Зенека. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

Анонимен

преди 2 години

лекарствата не са пряко с/у К19, а са придружаващи, напр. за разреждане на кръвта. Изписват масово в болниците Xarelto - 105 лв/28 хапчета. Има доста по-евтини алтернативи, но това е фавотита. Според 1 доктор, трябва да ги пия 30 дни след изписването, според друг - 90 дни. Легалон за ч. дроб /понеже му разказаха играта/, по 6 хапчета на ден, за 60 дни. 1 хапче е точно 1 лв. Та така, К19 си е добро набутване с пари.

9

Munchen_DE

преди 2 години

Нали нямаше специфични лекарства срещу този ковид? Изведнъж се появиха на спекулативни цени. Търговски трикове. Цялата истерия около този вирус е с цел да забогатее определена група хора на гърба на вярващите наивници! Хайде у лево!

8

Обективно

преди 2 години

ИМА ЛЕКАРСТВА ЗА КОВИД, НО НЕ СА ГОРЕПОСОЧЕНИТЕ. ПРЕБОЛЕДУВАХ ГО И ЗНАМ ТОВА СЪС СИГУРНОСТ.

fallback