Снимка: БГНЕС
fallback
Обединеното кралство обмисля спирането на ваксинацията с АстраЗенека за по-млади хора. Причината са опасения, че може да бъде свързано с редкия тип кръвни съсиреци, съобщи "Метро".
 
Channel 4 News информира, че Агенцията за регулиране на лекарствата и здравните продукти (MHRA) разглежда предложения за ограничаване на употребата на този препарат при по-млади хора. Те казаха, че е възможно решение да бъде взето още днес.
 
Изпълнителният директор на MHRA д-р Джун Рейн каза: "Нашият задълбочен и подробен преглед продължава на доклади за много редки и специфични видове кръвни съсиреци с ниски тромбоцити след ваксината срещу Covid-19 на АстраЗенека. Все още не е взето решение за регулаторно действие."
 
Нийл Фъргюсън, "професор Локдаун" (кръстен така от британците), бивш член на правителствената консултативна група SAGE, вчера заяви, че появата на кръвни съсиреци при хора, които са получили ваксината, повдига въпроси дали младите хора изобщо трябва да я получават. 
Oще по темата
 
Той каза още: "По отношение на данните към момента има все повече доказателства, че съществува рядък риск, свързан предимно с ваксината на АстраЗенека, но може да бъде свързан на по-ниско ниво с други ваксини. Изглежда, че рискът е свързан с възрастта, а може да е възможно - като данните са по-малко за това – да е свързан и с пола".
 
Професорът добави: "Никаква ваксина, нито едно лекарство, не е безрисково - винаги става въпрос за балансиращо уравнение спрямо риска."
 
В петък организацията заяви, че е идентифицирала 30 случая на редки случаи на кръвни съсиреци - със 7 смъртни случая - от 18,1 милиона дози на АстраЗенека, приложени до 24 март. Те включват 22 съобщения за церебрална венозна синусова тромбоза (CVST) - което спира изтичането на кръв от мозъка правилно - и 8 други тромбозни случаи с ниски тромбоцити.
 
Няколко европейски държави също преразглеждат използването на ваксината. Нидерландия последва Германия, превръщайки се в последната страна, която спря използването на АстраЗенека за хора на възраст под 60 години поради опасения от връзка с редките кръвни съсиреци.
 
Професор Пол Хънтър, медицински микробиолог от Университета в Източна Англия, обясни, че появата на "клъстери" на редки съсиреци сред хората, които са получили АстраЗенека в различни страни, все повече предполага, че не е "случайна асоциация".
 
"Очевидно е, че трябва да се свърши още работа, но мисля, че доказателствата се изместват повече към причинно-следствена връзка", каза той. 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

33

Анонимен

преди 3 години

Кога у нас ще я спрат и ще я спре ли Бойко или министърът дето си беше имунизирал близките с нея

32

Анонимен

преди 3 години

като имате предвид, че самите UK са си я разработили, а я спират... слочаенос?

31

Анонимен

преди 3 години

навсякъде я забраняват, а тук я слагат наред.... какъв е изводът?

fallback