Снимка: Pixabay
fallback

Мутация, която би могла да позволи на COVID-19 да избегне защитата, която предоставят антителата, изградени от друга инфекция и ваксините, е била открита в проби от бързо разпространяващият се вариант на вируса във Великобритания, твърди доклад от Public Health England.

Мутацията, наречена E484K, вече е била част от генетичния подпис на варианти, свързани с Южна Африка и Бразилия.

Според доклада PHE мутацията е открита наскоро в поне 11 проби от британския щам B.1.1.7. Също така изглежда, че някои от тези проби може да са придобили тази мутация независимо, вместо да се разпространили от един случай.

Това може да означава, че вариантът, за който вече се знае, че е по-трансмисивен, може да стане до известна степен устойчив на имунната защита, предлагана от ваксините, или по-вероятно да причини реинфекция сред хора, които преди това са били заразени, казват експерти.

"Изглежда, че това не е добра новина за ефикасността на ваксините ", казва Джоузеф Фовър, асоцииран изследовател по епидемиология в Йейлското училище за обществено здраве, пред CNN.

Той добавя, че новото откритие е причина да се увеличат усилията за набюдение на мутациите в САЩ, където практиките за търсене на варианти чрез генетично секвениране изостават от Обединеното кралство. "Фактът, че сме виждали този вариант само във Великобритания може да е резултат от тяхната силна програма за геномно наблюдение", казва Фовър.

Доказателства за имунно бягство

Експертите казват, че е твърде рано да се предскаже дали това развитие ще повлияе значително на траекторията на COVID-19 във Великобритания и по света.

Съществуват обаче някои изследвания, които предполагат, че E484K може да е ключов виновник за това защо някои ваксини изглеждат по-малко ефективни в Южна Африка.

Novavax наскоро обяви, че ваксината е била 89% ефективна в своето проучване във Великобритания във фаза 3, но се е оказала ефективна едва на 60% в отделно проучване на Фаза 2b, проведено в Южна Африка. По същия начин, в проучване на Johnson & Johnson от фаза 3, ефикасността се различава по държави: 72% в САЩ срещу 57% в Южна Африка. И в двете проучвания 90 до 95% от случаите в Южна Африка са свързани с варианта B.1.351, който съдържа мутацията E484K.

Но голяма част от ранните доказателства за този така наречен "бягствен мутант" идват от изследвания в лабораторията, показващи, че антителата изглеждат по-малко способни да свързват протеинови шипове, произтичащи от мутацията.

Последният пример идва от ново проучване, което установява, че антителата от ваксинирани хора са по-малко ефективни при неутрализиране на синтетичен вирус, подобен на този в доклада PHE - което означава, че те съдържат основни мутации от B.1.1.7, плюс E484K. Добавянето на мутацията E484K изглежда повишава летвата за нивото на антителата, необходими за предотвратяване на лабораторно създадения вирус от заразяване на клетките, в сравнение с мутациите B.1.1.7 сами по себе си.

Проучването взема кръвна проба от 23 души, които са получили единична доза от ваксината Pfizer / BioNTech три седмици преди това, със средна възраст 82. Проучването не е в състояние да покаже как това е повлияло на реалната вероятност на хората да се заразят с различни вирусни варианти.

Позовавайки се на базата данни за геномика GISAID, изследването също така събра малко по-висок общ брой случаи от доклада PHE: два несвързани случая в Уелс и група от повече от дузина в Англия, които се появиха още през първата половина на декември 2020 г.

Ваксините са по-важни от всякога

Пол Биениаш, вирусолог от университета Рокфелер, отбеляза, че мутацията E484K се е появявала спорадично в множество проби в продължение на месеци, но доскоро не изглежда да е предлага на вируса предимство в популации без съществуващ имунитет.

Но това е различна история на места като Южна Африка, където много хора преди това са били заразени. В понеделник д-р Антъни Фаучи отбеляза, че има "много висок процент на реинфекция до степен, при която предишната инфекция не изглежда да ви предпазва", позовавайки се на работата на колегите си в Южна Африка.

Щамът B.1.1.7, забелязан за първи път в Обединеното кралство, сега е открит в поне 70 страни по света, включително около 470 известни случая в САЩ, според Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ.

Експертите казват, че агресивното тестване, спазването на насоките за превенция на COVID-19 и бързото въвеждане на ваксини са по-важни от всякога в светлината на тези нови варианти и тяхното разпространение.

"Трябва да ваксинираме възможно най-много хора, колкото е възможно по-бързо", каза д-р Фаучи по-рано. "Въпреки че има намалена защита срещу вариантите, има достатъчно защита, за да ви предпази от сериозно заболяване, включително хоспитализация и смъртни случаи."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

78

Г-ца ваксини долу

преди 3 години

Сега разбирате ли, че невежо население се манипулира най-лесно? Ето ви причината защо съсипват целенонасочено образованието. Знаят, че те разбираме нищо и ни контролират като животни.

77

Мисленето не вреди

преди 3 години

Измислиха ваксина да 2 месеца и хайде да се нацакаме всички. Колко деца с увреждания, колко ракови заболявания, колко автоимунни заболявания ще се появят от това?На някой пука ли му изобщо? Не, естествено, само лобизъм в парламентите, пари, игри и интереси. *** доказвай,че си се прецакал от ваксината

76

Анонимен

преди 3 години

Правят ви на улави и не зацепвате.Колко сте ми смешни като посочвате някакви "авторитети", които били "за" ваксините...Само дето има 90 пъти повече авторитети против тях и съм разговаряла с такива, че не проговарят от страх да не ги убият.

fallback