Снимка: БГНЕС
fallback

Туризмът, въздушният транспорт и търговията ще се възстановяват по-бавно от индустрията, смята Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).

Надяваме се бизнесът през 2021 г. да продължи възстановяването, започнало през третото тримесечие на тази година и спряло през четвъртото. Който е загубил 10% през 2020 г., ще възстанови 5% през 2021 и още 5% през 2022 година, прогнозира той пред БНР.

По думите му освен затворените бизнеси, има тежко пострадали, които не са затворени със заповед, но до тях мерките за подкрепа не стигат, защото мярката 60/40 е неприложима, а подкрепа на фиксираните разходи няма.

"Трябва да е не кодът на икономическата дейност показателят, а спадът на продажбите. Ако има голям спад, повече от 50% примерно, или 40%. Европейската комисия казва: повече от 30% ако е спадът, тогава компаниите могат да бъдат подкрепени за фиксираните им, за условно постоянните им разходи", посочи Васил Велев, според когото това трябва да се промени.

На извънредно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество днес бизнесът, синдикатите и представителите на правителството ще обсъждат продължаването на мярката 60/40.

Мярката така и не можа да надхвърли обхвата от 10% за разлика от други европейски страни, коментира Велев. Това е така по думите му заради два сериозни недостатъка - единият е доплащането от предприятието на 40% плюс осигуровките върху тях - още 19% от приходи, които не съществуват. Така тези, които имат най-голяма нужда, не могат да я ползват, защото нямат тези 40%.

Много предприятия не могат да поемат ангажимент за запазване на заетостта в тази неясна обстановка – това е вторият фактор.

Забавяне в изплащането има по линия на Оперативната програма за иновации и конкурентоспособност, където все още не са изплатени всички средства за микрофирмите - от 3 до 10 хиляди, а за средните предприятия все още има само класиране, поясни Васил Велев и допълни, че при запазването на заетостта няма забавяне, има лош дизайн.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

8

Анонимен

преди 3 години

Защо Държавата трябва да съпортира,пардон ,да спонсорира частния бизнес?Едно време,като му умре вола на селяка(бизнесмена)да не би Държавата да му е купувала друг?Той се впряга вместо вола а жена у върви след ралото.(плуга).Кога ядоха(крадоха не реваха)а сега реват,че ги грози фалит.Да продават джиповете и да се оправят сами.Питате ли го мъжът с две деца и безработна жена как се оправя с изхранването на семейството,че и данъци плаща.Като не им харесва да излязат на площада а не да реват.

7

Програмист

преди 3 години

Туристическият бранш беше фокусиран върху чужденците - те ръсят повече мангизи. А българскят турист кучета го яли. Държаха се с нас като с някакви досадници, дето им заемат стая предназначена за германци и руснаци. Ха сега да ходят да реват на германия и украйна за помощи, аз не съм съгласен и стотинка от нашите данъци да им дават.Най-добре да фалират, и да отидат на опашката за безработни, където им е мястото. Само професионалистите да останат.

6

Анонимен

преди 3 години

Нещата са направени така, че да не се дават пари. Целта не е да се подпомогнат реално хората, а да се замажат очите. Разбира се, за фирмите на шайката няма никакви административни пречки и отговарят чудесно на условията.

fallback