Снимка: БГНЕС
fallback

2020 година беше различна. Тя донесе промени в много аспекти на личния и обществения живот и разтърси икономиките. Сега, когато годината е почти история, Investor.bg събра най-значимите събития и тенденции от политическия и икономически живот в България и по света през последните 12 месеца в специалната секция "Икономиката през 2020 г.".

Изминалата година е уникална със своя срив на световната икономика и с възстановяването след това. Вярно е, че е имало подобни кризи като мащаб и преди, но не и такива държавни и монетарни стимули, които да заличат ефектите от нея. Пазарите отбелязаха и двете събития със силни движения на цените.

В последните две-три години имаше няколко основни събития, които активно влияеха на глобалните капиталови пазари - политиката на Доналд Тръмп, особено свързана с инициираните „търговски войни“, Brexit и действията на водещите централни банки. В края на миналата година се очакваше същите тези събития, придружени от изборите в САЩ, да окажат най-сериозно влияние на пазарите.

Разразилата се Covid пандемия оказа тотална доминация и беше със сигурност най-важното събитие с отражение върху движението на цените на активите през 2020 година. На второ място се нареждат действията на централните банки и правителства, защото тяхната активност измъкна капиталовите пазари от пропастта, в която пропаднаха през първото тримесечие. Изборите в САЩ бяха дългоочаквани, с прогнози за значителен ефект върху пазарите, особено в случай на победа на Байдън, както се случи, но до допълнителна волатилност не се стигна.

Така обобщиха най-важните събития, оказали влияние върху движението на акциите инвестиционните консултанти от „Реал Финанс“ Веселин Моров и от "Елана Трейдинг" Цветослав Цачев.

„2020 година показа, че дори когато смяташ нещо за ужасно надценено, то спокойно може да продължи да става по-надценено. Една от най-популярните фрази на Джон Мейнард Кейнс, макар да не съм привърженик на Кейнсианската теория, е доста подходяща, а именно: „Пазарът може да остане в неравновесие много по-дълго, отколкото някой може да остане платежоспособен“. Това е изключително вярно и всеки трябва да си го припомни, когато реши да използва маржин или да скъсява пазара, заяви Моров.

Според Цачев най-важният урок, на който ни научи новата криза, е необходимостта да се управлява правилно рискът. „Не съм убеден, че този урок е научен, защото нито през февруари, нито през септември и дори сега не виждаме адекватно застраховане на риска. Дори напротив, фондовият пазар привлича все повече неопитни инвеститори, които използват опции или други маржин продукти, да търгуват с повече капитал, отколкото разполагат. И макар че в краткосрочен период такава стратегия носи печалби, пазарът е доказал, че може много бързо да си ги прибере", коментира той.

В същото време мнозина световни експерти изразиха позиция, че победата на Джо Байдън на президентските избори в САЩ ще облагодетелства европейските акции.

Продължението четете на Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

21

Коменданте Че Говада

преди 3 години

какъв растеж какъв пазаркакъв урок какво управление и на какъв риск. Алабализми

20

Анонимен

преди 3 години

До 11Всъщност 30те гърми всичко след десетилетие ръст на борсата, през 70те, 80те, 90те(дотком), 2007-8 има пак сривове с огромни загуби. Така че балони се пукат постоянно и важното е да знаеш кога да спреш лакомията за повече и да дадеш назад. За съжаление никой не може да определи точно критичната точка на пукане. Дано този път ни се размине, защото евтинията не значи да можеш да си позволиш да купиш. Обикновено крах на имотите примерно значи и крах на доходите на свързаните бизнеси, банки

19

Анонимен

преди 3 години

До 18И? Най-добрите лекари, адвокати, инженери, златари, шивачи и т.н. да не би да нямат такива или по-високи доходи? Майстор строител с репутация да го търсят за супер луксозни къщи, мебелист, автомонтьор(да прави тунинги или да подържа скъпи коли) да не стоят на 500лв?Винаги топ 1-2, 5% от една професия са с огромни доходи. Това не променя дали има криза за всички или не.

fallback