Снимка: БГНЕС
fallback

Наблюдаваме „Игри на тестове“, не може да затвориш някой въз основа на тест. Това заяви  директорът на Детското отделение в Инфекциозна болница доц. Атанас Мангъров по отношение на случаите, при които има разминаването в резултатите на РЗИ и частни лаборатории, съобщава bTV.

Oще по темата

Той обясни, че ако човек се зарази с коронавирусна инфекция, в 99% от случаите няма да има симптоми, в другия случай – трябва да бъдеш хоспитализиран, а не под домашна карантина. „Ако имаш друго заболяване и си заразен, това, че ти си заразен няма да повлияе на лечението на другото ти заболяване, което в много случаи може да е животозастрашаващо. Това означава нова нормалност“, коментира инфекционистът.

По думите му светът се е научил да живее с полиомиелита и туберкулозата. Той допълни, че резултатите от PCR тестовете не са абсолютни, а чувствителността им е около 70%. „Това, което пише най-отдолу на всяко лабораторно изследване: Резултатите не са диагноза, а са основание за такава. Не може ти да правиш клинични заключения въз основа само на тест. Ако продължим по този начин, през ноември и декември, когато започнат зимните респираторни вирози – системата ще блокира“, коментира експертът.

Доц. Мангъров уточни, че през зимата трудно ще се различава сезонният грип от коронавирусната инфекция. Той е на мнение, че ще настане хаос. Експертът заяви, че няма значение колко са положителните тестове, а колко хора са изследвани и дали това е първоначален или вторичен тест.

„Защо няма такава разбивка? Какво трябва да се казва, например: Изследвани са 700 души, от тях 40 са положителни. Тези 700 са нови хора, не са изследвани досега. А не да се каже, че са направени 3000 теста, на кого са направени – никой не казва. Възможно е половината от тях да са направени на хора, които са в болници, които вече имат един положителен. Начинът, по който се предоставя тази информация е крайно некоректно“, посочи инфекционистът.

Експертът посочи, че към момента не могат да се правят заключения на база на официалната статистика. Доц. Мангъров коментира, че силно се е надявал COVID-19 да изчезне през лятото, но очакванията му не са станали факт. Експертът даде пример с първия SARS от 2002 г., който се е появил през ноември и със затоплянето на времето е отминал.

Доц. Мангъров посочи, че не е в конфликт с членовете на Националния оперативен щаб и дори не се е чувал скоро с тях. Той определи действията на Щаба като неправилни, а данните за заразата се представят некоректно. Инфекционистът отрече да е изпращал обидни или заплашителни есемеси към членовете Щаба.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

450

Пепелянка

преди 3 години

Този компетентния,защо не отиде да спасява хора,както починалият лекар?? Тръгнал да плеще дивотии. Защо позволяват на изкукали мухъли да лъжат хората??? Хайде да отиде на първа линия в болницата,да го видим тогава!!

449

Скептик

преди 3 години

Всички знаем, че статистиката е фалшива и въз основа на нейните данни не могат да се правят точни изводи а още по-малко успешни политики. Кой е отговорен за хаосът с тестовете. Наистина през есента може да стане страшно не заради този вирус а заради лоша организация на информацията. Тука става дума за престъпна небрежност. Доцентът е абсолютно прав. Пробата не е диагноза.

448

Анонимен

преди 3 години

Мангърът е учил някога, че земята е плоска и сега ни запознава с този факт.Докога ще ни показват тоя дядо Нaфтaлинчo.

fallback