Снимка: архив, БГНЕС
fallback

След няколко месеца навярно ще се появи ваксина срещу опасния коронавирус. Но коя страна ще я получи първа, ще има ли за всички достатъчно или ще е достъпна само за онези, които плащат по-високи цени?

Учени твърдят, че за създаването на безопасна ваксина срещу коронавируса ще са необходими около 18 месеца. А какво ще стане, след като се появи тя? Коя страна ще я получи най-първо? И ще е достъпна ли за всички? „За ситуация като сегашната не съществуват международни правила, които да гарантират справедливото разпределение на една нова ваксина“, посочва пред Дойче веле експертката по здравеопазване Илона Кикбуш.

Засега разпределението се определя от търсенето и предлагането на пазара. „Това крие опасността ваксините да заминат предимно за Западна Европа, Канада, Япония и САЩ, тъй като те могат да платят по-високи цени. Това е проблем, който постоянно се наблюдава и по отношение на лекарствените продукти", казва икономистът проф. Юрген Вазем.

Онова, от което не се печели, не се пуска в производство

Определени ваксини и лекарства така и не били създадени поради липса на икономически стимули - срещу Ебола, например, е бил подготвен препарат, но така и не е бил пуснат в производство, защото се видяло, че от него няма да се печели достатъчно.

Oще по темата

Въпреки това професор Вазем смята, че участието на частни фирми в разработването на ваксините е от полза, защото поражда конкуренция, която може да доведе до успех. „Създаването на нова ваксина е нещо твърде скъпо и рисковано“, посочва той.

Бъдещата ваксина срещу коронавирус в момента зависи главно от четири големи производителя и множество по-малки фирми от сферата на биотехнологиите. Най-перспективните проекти са от Китай, САЩ и Германия. В света съществуват общо около 80 разработки за новата ваксина.

Не бива всичко да се оставя на пазарните сили

Но в международен план не би трябвало всичко да се оставя на пазара - още отсега мнозина се безпокоят, че цените на новата ваксина може да са твърде високи, а количествата - недостатъчни. Затова няколко различни държави, ЕС и фондацията на Бил Гейтс смятат да съберат и предоставят на СЗО повече от осем милиарда евро, с които да се финансира Световна агенция за доставка на ваксини и медикаменти. Тази агенция би могла да разпределя ваксините между отделните държави.

Само че как точно ще става това разпределение - засега не е ясно. Нито пък дали САЩ ще се включат в създаването на замислената глобална агенция. Известно е, че Щатите си имат своя собствена агенция - BARDA. Тя обаче задължава фирмите да произвеждат на територията на САЩ.

В сегашната работа по създаването на ваксина срещу коронавируса американската агенция ВАRDA си сътрудничи с европейския фармацевтичен гигант Sanofi. Предполага се обаче, че основната цел на това сътрудничество е най-първо да се подсигурят медикаменти за САЩ.

В Европа също преследват подобна цел. Германският здравен министър Йенс Шпан подчерта колко е важно ваксината да се произвежда в Европа: „Само така ще можем да разчитаме на сигурност в доставките“, посочи той.

Най-бедните ще я получат последни

Ясно е, че в условията на подобна надпревара, достатъчни количества от новата ваксина ще получат най-първо онези, които могат да платят за нея добра цена. За да не бъде тя изкупена само от САЩ и европейците, американският меценат Бил Гейтс предлага да се разкрият производства и в развиващите се страни. В противен случай е ясно, че най-бедните държави от Африка, Азия и Латинска Америка ще я получат последни.

Досегашната практика е показала правотата на подобни съмнения: „Преди десет години, по време на епидемията със свинския грип, богатите държави изкупиха всички количества от ваксината, които бяха налични", казва Илона Кикбуш.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

82

Скубиду

преди 4 години

Че и безплатна да е няма да си я сложа, *** простотията! Да ги шииибаме народее, майкатаа ни разкатаха!

81

хахах

преди 4 години

Аз пък не бързам. нека тестват богатите за странични ефекти. На едни лекарства им трябват десетилетия за да се докажат. Аз мога да чакам. А и богатите са бигати, защото има бедни. Ако умрат бедните , защото нямат ваксина. богатите няма да са богати. Пак ще седят в скъпи бункери, защото вирусат днеска е един , а утре друг. Мутациите са най- доброто стедство на еволоцията.

80

Анонимен

преди 4 години

Единственото Хубаво на Животае че НЕ се Купува :) .... иначе щеше, едни да са безсмъртни , а други да умират,като Мухи !!!! Ковчезите Нямат Джобове :)))

fallback