Снимка: архив, БГНЕС
fallback

Силна несигурност обзе шведите след признанията за фундаментални грешки в две изследвания за разпространението на коронавируса. Оказва се, че никой не може да каже колко точно хора са се заразили, предаде Дойче веле.

Ситуацията е колкото неприятна, толкова и объркана. Шведски изследователи явно са допуснали две фундаментални грешки - при това напълно независимо един от друг.

Едно изследване на Каролинската академия в Стокхолм, в което се твърдеше, че в 11% от изследваните проби на дарителска кръв са били открити антитела срещу коронавируса, междувременно беше оттеглено.

Причината: не е изключено сред въпросните проби погрешка да са попаднали и такива на хора, за които се е знаело, че са прекарали инфекция и с чиято плазма е било предвидено да се помага на тежко болни от COVID-19. По този начин се обезсилва предположението, че голяма част от шведите (20% до 30%, според изследователите) вече са развили имунитет срещу коронавируса.

Двоен гаф

Главният епидемиолог на страната Андерс Тегнел също бе принуден да признае грешка. Опирайки се на едно изследване, здравните власти в страната бяха предположили, че на всеки доказан случай на зараза с коронавирус в Швеция се падат по 999 неоткрити случаи, при които заболяването преминава незабележимо.

Oще по темата
Но при над 6000 заболели само в столицата Стокхолм, това би означавало повече от 6 милиона заразени. Известно е обаче, че в шведската столица живеят не повече от 1 милион души.

Тегнел се опита да обясни очевидната грешка с използването на невярна променлива величина. Независимо от това обаче главният шведски епидемиолог твърди, че грешката не е оказала влияние върху два важни фактора, които говорели за положително развитие на ситуацията в Швеция: Стокхолм бил достигнал досегашния пик на новите зарази още в средата на април и можело да се предположи, че през май близо една трета от столичното население вече ще е заразено с коронавирус. Което пък било решаваща крачка към постигането на т.нар. стаден имунитет в Стокхолм.

Поне официално обаче Тегнел никога не е преследвал тази цел - главният стратег на шведската концепция за справяне с коронавируса, характеризираща се с леки ограничения и малобройни забрани, винаги е казвал, че най-важно е броят на новите заразявания да остане максимално нисък.

Никаква яснота

"Максимално нисък" обаче е неясен критерий, който трудно може да се провери. Включително и поради това, че Швеция продължава да прави твърде малко тестове за коронавирус. А и сега, след признанията за двете грешни изследвания, никой не може да каже колко нови инфекции са били предотвратени.

Известен е само броят на починалите от COVID-19, а той се покачва с всеки изминал ден - вече над 2000 души. Ако се отчете броят на населението в страната, излиза, че смъртните случаи в Швеция са три пъти повече от тези в Германия. И още едно сравнение: жертвите в съседните Норвегия и Дания са съответно 194 и 394.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

156

Анонимен

преди 4 години

До 160Някой далеч по-добри страни по всички показатели от България, хората си карат колела и много след 60те. Това че твоите са меки смотани и Ен ставам, не значи нищо.

155

Д

преди 4 години

Нормално е всички да се пукат от яд. Сами обявиха война на себе си. Съсипаха си икономиките! Евала на шведите. Това трябваше България да го направи. Май беше единственният шанс, малко да напреднем. Както винаги - пропилян!

154

1

преди 4 години

До Анонимен 165В България на хората никога не им изглежда да е време за нещо от което не им изнася. Хеле пък за габровци, които отгоре на всичкото си мислят, че града им е най-дългия в България. Хората по света карат колела от невръстни до най-дълбока старост, но реално не му е това проблема на господина. Това му е извинението. А за бруталното му отношение към възрастните.... явно някои са за каменната ера: болните и слабите пред пещерата да ги яде саблезъбия тигър.

fallback