Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Българската асоциация на заведенията изразява искреното си разочарование от публичното неглижиране на  бранша, което се наблюдава през последните дни.

Ресторантьорите твърдят, че не получават подкрепа от държавата.

„Наясно сме, че в тази тежка ситуация е много трудно да бъдат подредени приоритетите, като към момента бизнесите, които са официално затворени със заповед на здравния министър, очевидно не са сред тях. Това обаче не означава да бъдем унижавани и противопоставяни на други сектори от българската икономика от синдикални лидери и висши представители на държавата“, посочват от асоциацията.

Гневът им е предизвикан от  изказването на председателя на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов, който заяви:„Организацията на тези бизнеси не е кой знае колко сложна – да пуснеш един ресторант. За хотела е една идея по-сложно, но пак, за 2-3 дни всичко може да стане и да потегли. Докато, ако затвориш едно предприятие и трябва да пуснеш 100-ина стругари и трябва да ги търсиш по домовете им, е по-сложно и може да не ги намериш никога“.

„Такова разделение на българските граждани, изречено от човек, чието призвание е да защитава правата на работниците, считаме за недопустимо! Не ни се иска да мислим, че то е продиктувано от факта, че в нашия бранш няма синдикални структури, които да плащат членски внос в неговата организация и по тази причина служителите ни не са сред приоритетите на КТ „Подкрепа“, отбелязват от асоциацията.

Те са недоволни и от думите на лидерът на КНСБ Пламен Димитров, който пък призна в телевизионно интервю, че ресторантьорският бранш беше най-бързо удареният,  но и че ще се възстанови най-бързо.

Недоволство в бранша буди и изказването на вицепремиера Томислав Дончев, че един ресторант може да затвори за месец или два и след ограниченията да наеме персонал и готвач и да продължи да работи.

„От неговите думи дори става ясно, че от нас не се очаква да задържим персонала си, а да го наемем отново, когато получим възможност да работим. Поредно доказателство, че работещи икономически мерки за нашия бранш няма“, оплакват се от асоциацията.

Според членовете на браншовата организация още от началото на кризата се правят опити за манипулиране на обществено мнение, свързани с техните искания.

Тяхната основна цел обаче била не държавата да им помогне да си плащат кредитите и наемите, а подкрепа да задържат служителите си по време на карантина.

„И още веднъж напомняме – ние сме затворени с министерска заповед и не генерираме никакви приходи, а само разходи. Не работим с намален капацитет, за да се възползваме от мярката 60:40, която би ни била полезна, когато отворим отново. Дори висши ръководни кадри на държавата казват, че това е мярка за бизнеси, които все пак работят. А ние сме затворени!“, пише още в позицията на асоциацията.

В туристическия, ресторантьорския и всички съпътстващи ги браншове са заети около 480 000 души, което, ако се изходи от данните на Националния статистически институт за 2019 г., представлява близо 22% от активно работещите българи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

37

х

преди 4 години

Га крихте обороти и не плащахте данъци, осигурявахте на МРЗ, не ривахти, а сега ривети. Га ви исках фискален бон, ме гледахте като извънземно и изтупвахте апарата от прахта. Занулявай и закривай. Жената готви много добре и ще мина без вас.

36

Ганев

преди 4 години

Разни кръчмари и хотелиери да спрат да говорят глупости......Как са направени тези неща от тях.....Нереалнито им ценообразуване води до натрупване на доста капитал....Горките обеднели и още повече наглостта им за помощ и то за КАКВО ? ......

35

келнер

преди 4 години

До Драги ресторантьориКойто не краде няма какво да яде!

fallback