Непознат досега прочит на важни документи и факти от детството и юношеството на Цар Фердинанд до стъпването му на българска земя - с това ни среща новата книга на историкът проф. Петър Стоянович.
 
"Докато не се завреш в детството и юношеството на пациента, няма как да разбереш голяма част от неговото развитие впоследствие. Предопределят голяма част от подготвеността на човек за по-сетнешни мисии. Фердинанд е талантлив, странен и разглезен представител на общоевропейската аристокрация. Неговата майка - Клементина, е крайно амбицирана да подготви този човек за много висша длъжност. Връзката с България започва чак през декември 1886 г. През останалите 20 и няколко години той се подготвя за нещо голямо", разказа той пред Bulgaria ON AIR.
 
Досега не е имало особено голямо изследване и не знаем доста неща за Фердинанд, стана ясно още от думите на проф. Стоянович. Ровейки из архивите, той вади на светло част от произхода на Фердинанд, неговото военно досие, връзката с неговата майка.
 
"Най-малкият и най-талантливият става аватар на майка си. Тя е кралска дъщеря и инвестира в България толкова пари, колкото нито един български поданик не е инвестирал - милиони златни франкове. Влизат в България в сгради, локомотиви, благотворителност... С типичната ни българска душа не сме благодарили дори с наричане на някой централен булевард на нейно име", посочи проф. Стоянович.
 
"Българите сме абсолютно лишени от светлосенки и нюанси. Дайте да видим дали нещо е добро за България. Има време да го намразим винаги. Наследили сме неговия негативен образ, трябва лека-полека да бъде променен. Не защото харесваме личността на цар Фердинанд. А защото това е едно време от 1887 г. в продължение на 25 години, които са най-златното време на България. Тогава ставаме европейци и след това спряхме да бъдем европейци", обясни още историкът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase