Снимка: ИК"Сиела"
fallback

Емблематичните романи "1984" и "Фермата на животните" от британския писател Джордж Оруел са считани за едни от най-важните романи не само на XX век, но и в човешката история изобщо. Тяхната актуалност и послание продължават да привличат поколения читатели, а приликите с действителността повече от 70 години след тяхното написване им печели пророческа слава.

В началото на 2021 г. двете заглавия се появяват на български в достойни издания с твърди корици и изцяло нов превод, дело на Венцислав К. Венков.

Публикувана през 1945 г., "Фермата на животните" е майсторска алегория на световната политическа сцена в края на Втората световна война. Британският писател е един от малцината, които съзират ясно истината зад сталинистката пропаганда, завладяла Западния свят, и предупреждават за заплахата, която всяко тоталитарно управление представлява за човешката свобода и достойнство.

Творбата, носеща директна критика срещу победоносния в този момент Съветски съюз,  среща  редица трудности, които Оруел описва в специален предговор, предвиден за публикуване в оригиналното издание на "Фермата на животните". Той обаче отпада (най-вероятно по политически причини), а машинописният му текст е открит години по-късно и е публикуван едва през 1972 г. в седмичната литературна притурка на в. "Таймс". Именно този предговор читателите могат да открият в новото издание на класиката.

От своя страна, "1984" успява да извоюва определението "безспорно най-важната книга, създадена през XX век", чиято стойност само нараства с всяка изминала година от новото хилядолетие. През 2005 г.  романът е избран от списание Time за един от 100-те най-добри романи на английски език от 1923 г. до 2005 г., а в деня на встъпването на Доналд Тръмп в длъжност като президент на САЩ продажбите на изданието се покачват многократно заради „оруелския език“, който представител на кабинета му използва.

Антиутопичният свят, който Оруел рисува, е естествено продължение на идеите от алегоричната приказка "Фермата на животните", насочени към разкриване на опасността от тоталитарното управление. В него абсолютният властник е Големия брат,  Партията е вечно права и налага волята си със свирепа жестокост, телеекраните подменят действителността, а богатството на езика се замества със строг и ограничаващ "новговор".
Там, където "войната е мир, робството е свобода", а "невежеството е сила", последната надежда за хората са свободата на мисълта и чувствата – и точно тя е следващата цел на властта, за да предотврати всяка възможност за бунт.

Оживена от майсторските илюстрации на Дамян Дамянов, тази творба излиза отново в началото на третото десетилетие на XXI век. Тогава, когато сякаш наистина е заложено на карта дали годината "1984" ще продължава да бъде вплетена в световната съдба, или не.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

Анонимен

преди 3 години

Оруел много добре е описал капитализма а прасето е неговия символ------- Оруел е описвал руския болшевизъм, а прасето е Сталин.

22

Анонимен

преди 3 години

Оруел не е бил никакъв заклет комунист, бил е социалист, отишъл е в Испания да се бие срещу фашистите. Там обаче вижда , че на война всички са маскари. Това, което е бил Оруел е заклет демократ. И не в смисъла на нашите сини фашисти, а природно убеден, нещо като Левски. Само че не е бил по апостолската работа, а е умеел да пише книги. Просто друг темперамент.

21

Анонимен

преди 3 години

Ейййй .значи тия от Елита меясто не могат да си намерят от яд че изпуснаха разпространението на тия книги.Мааму стара тоя Оруел е бил голяма работа щом ги е изпреварил с идеите им.Интересното е че Оруел е заклет комунист и се е бил в Испания на страната на комунистите,а пък е написал как илюминатите ще ни отнемат правата.Интересна птица е бил.Жалко че го оставиха да умре сам и беден като куче,без да му дадат да каже и една дума пред аудитория.Явно са се светнали че мисли с няколко хода пред тях

fallback