Снимка: ИК "Персей"

Ако думите не са достатъчни, на помощ идват книгите. Една такава е „Копие, захвърлено с любов“ на Микеланджело Буонароти (1475-1564). Творбата на многостранния гений на Ренесанса, който е едновременно скулптор, художник, архитект и поет, излиза у нас.

Векове след него името му става символ на епохата му, а творбите му се превръщат в образци за съвършенство, вдъхновявайки поколения творци и ценители.

Множеството неизвестни около личния му живот продължават да човъркат любопитството, карайки и съвременните изследователи да търсят скрити послания в шедьоврите му или отговор на въпроса кой е бил най-близо до сърцето му.

Булото над някои от тези тайни повдига именно новата книга – едно себеразкриване на Микеланджело чрез неговите стихове, писма, скулптури и фрески.

В съвременниците си и първите си биографи Микеланджело оставя впечатлението за въздържан и затворен човек, изцяло отдаден на изкуството, за който елементарни неща като храната и условията на живот са били повече необходимост, отколкото удоволствие. А може би точно в това е разковничето да създаваш шедьоври.

Книгата е разказ от първо лице за големите любови и вдъхновения на Микеланджело – маркиза Витория Колона, младия Томазо деи Кавалиери. Изданието е богато илюстрирано с неговите прочути фрески от Сикстинската капела, както и с прекрасните му скулптури, картини и рисунки.

В творбата за пръв път у нас се разкриват и тайните послания във фреските на Микеланджело – изображението на Господ като разрез на човешкия мозък (в Сикстинската капела), автопортрет на Микеланджело върху одраната кожа на св. Вартоломей във фреската „Страшният съд”, портрет на любимия му Томазо (също там) и др.
Има и публикувани преводи по последните редакции на преводача, включени са стихове на Витория Колона (любимата на Микеланджело), както и негови писма, за пръв път на български.

Съставител на изданието е литературният критик и издател Пламен Тотев. „Копие, захвърлено с любов” е по повод две годишнини: 450 години от смъртта на Микеланджело (18. 02.) и 80 години от рождението на преводача на неговата лирика Драгомир Петров (26. 01.), един от големите майстори на стихотворния превод.
Представянето на книгата ще е на 11 февруари от 17.30 часа в Балната зала на Националната художествена галерия.

Анна Амендоладжине ще говори за юбилея, Нона Йотова ще чете стихове на ренесансовия гений, а на мултимедия ще бъдат показани тайните послания, скрити във фреските, рисувани от художника в Сикстинската капела

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase