Снимка: PATRICK HAURI; Abbey Library of St. Gall, Швейцария

Тези удивителни сгради са не само стълбове на висшето познание, но и едни от най-внушителните представители на архитектурата. Визиите им са от верни на историческата епоха, в която са строени, до ултра модерни, а общото между тях е величието и възхитата, което внушават у всеки.

Някои от тези библиотеки са толкова пленителни, че е учудващо как човек може да концентрира мисълта си върху нещо друго освен самите тях, пък било то и за да добие нови знания. Но това се случва, защото въпреки своята изключителност, най-ценното нещо в тях, са безценните съкровища, които пазят – книги, архиви, карти, свитъци, история, география, биология... и въобще цялото колективно знание на нашата цивилизация.

Първите библиотеки датират от преди хиляди години. Те са се състояли от архиви с най-ранните форми на писане – клиновидно писмо на глинени плочи, открити в Шумер и някой съществували от 2600 г. пр. Хр. Тези писмени архиви бележат края на праисторията и началото на историята.

Древните шумерски градове Угарит (в територията на днешна Сирия), Нипур и Ниневия (съвременен Ирак) са станали дом на първите библиотеки, а най-ранните открити доказателства за класификационна картотечна система датират от около 700 г. пр. Хр.

Открийте невероятните красоти и величие на съвременните библиотеки на света в галерията на Tialoto.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase