Вижте снимки от церемонията

Още веднъж нощта, събрала толкова много кино, реши кои са най-добрите в седмото изкуство.

И докато миналата година реверансът бе към Румъния, то на 61-ото издание на Международния кинофестивал в Кан, престижната Златна палма бе връчена на роден (френски) кинематографист.

Най-добър филм стана ”Класна стая”, разказващ за трудния живот на група ученици в Париж.

Историята се върти около класните стаи, където младият преподавател Франсоа преди началото на учебната година беседва със своите питомци.

Тийнейджърите с проблеми на възрастни са трогнали международното жури, оглавено от  холивудския актьор и режисьор Шон Пен.

„Искахме да заснемем филм за съвременното френско общество, сложно, разнолико и многообразно”, заяви носителят на Златната палма - режисьорът на ”Класна стая”  - Лоран Канте.

Той получи наградата си от големия американски актьор Робърт де Ниро.

Подобно на миналогодишния победител, и този път журито избра документалния изказ. Сякаш отново киното се връща към корените си, когато се е грижело предимно да наблюдава лица и явления, да съжививява фотографията и да раздвижва статичността й.

С второто по престижност отличие – Гран-при, си тръгна Матео Гароне за филма „Гомора”, дирещ следите на мафията в Италия. Темата, типична за страната, отново провокира журито и доказа, че италианците са майстори на пресъздаването на този жанр.

Журито не отмина и  любимците на фестивала белгийските братя Дарден (“Розета”, “Детето”), които получиха приз за най-добър сценарий за "Мълчанието на Лорна".

Първи сред режисьорите стана един от най-големите творци в съседна Турция -  Нури Билге Джейлан, който участва с последния си филм „Трите маймуни”. Джейлан, който вече е печелил редица награди, е смятан за един от най-характерните режисьори на това десетилетие.

Неговите филми са познати у нас от различните издания на  София Филм Фест. Последно гледахме филма му “Климати”.

Джейлан обича да разнищва взаимоотношенията между мъжете и жените. Така е и в „Трите маймуни” - трагедия, чийто сюжет се върти около ревността. Това е и третото му участие в състезанието в Кан. Лентата бе фаворит и на критиката.

Наградата Златна кинокамера бе връчена на британския режисьор Стив Маккуин за филма „Глад”, разказващ за последните два месеца от живота на член на Ирландската републиканска армия, който обявява гладна стачка в затвора.

Бенисио дел Торо (“21 грама”) бе определен за най-добър актьор за ролята си на Че Гевара в едноименния  филм на Стивън Содърбърг.

„Искам да посветя това на самия Че Гевара”, каза той. 41-годишният Дел Торо се превъплъщава в образа на Че в лента с времетраене над 4 часа.

„Че” разказва за два епизода от живота на революционера-легенда: първият, от края на 50-те години на миналия век, когато Че и Фидел Кастро свалят кубинския диктатор Батиста; вторият, неудачният опит на Че да изнесе кубинската революция в Боливия.

Дел Торо получи „Оскар” за играта си във филма „Трафик”, който също бе режисиран от Содърбърг.

Бразилката Сандра Корвелони бе отличена за най-добра актриса за ролята си във филма "Linha de passe" на Валтер Салеш и Даниела Томас.

Френската актриса Катрин Деньов и американският актьор и режисьор Клинт Истууд получиха специалните награди за цялостно творчество. Тази година журито реши те да бъдат две.

Ще споменем и присъствието на Мануел ди Оливейра, който също получи голямо отличие в рамките на фестивала.

Това бяха най-добрите тази година - поне според журито.

На нас ни остава да се надяваме скоро да видим филмите (поне част от тях) в родните киносалони.

Вижте снимки от церемонията

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase