Снимка: БГНЕС

Смятаме още днес да влезем в разговор с другите лидери. Идеята е всъщност да направим един нов процес на дискусия, защото вярвам, че има много неща, които ни обединяват. Това заяви лидерът на победителя на парламентарните избори "Продължаваме промяната" Кирил Петков пред Нова телевизия.

Още по темата

"Това, което видяхме в изборната кампания са много общи теми", каза Петков и даде пример как в предизборните дебати с ИТН, специалистът по право на ПП и този на ИТН трябвало да дебатират позициите си относно главния прокурор, но дебат не е имало - те е трябвало да говорят с водещия, вместо един срещу друт. 

"Имаме много общи неща, които вярваме, че ще са в основата на полезни разговори, но като цяло искам да сменим процеса, да бъде по съвсем различен начин. Искаме да направим работни групи и тези работни групи да бъдат не по отделно с всяка партия, а да съберем всички партии, с които вярваме, че можем да направим коалиция и да започнем да говорим по тези политики с експертите на всяка от партиите", посочи той.

Съоснователят на ПП заяви, че на лидерските срещи няма да се обсъжда кое министерство при кого ще отиде, а ще имат за цел да се създаде процес, който "да сплоти отборите от самото начало".

"Искаме да влезем в преговори, с ясни политики, ясни цели и експертите по тези политики да ги видим заедно в тази работна група", допълни Петков.

"Накрая няма да е въпрос на договаряне, а дали имаме консенсус по различните политики. Искаме да свършим много от работата, преди да преминем към формалното гласуване на коалицията, така че всеки да отиде с убеждение, защо гласува с тази коалиция", посочи той.

Кирил Петков обяви, че би искал тези срещи да се излъчват онлайн, за да е ясно за българския народ, че няма задкулисни сделки и неправомерни дискусии. "Трябва всички да знаят, че имаме една обща цел. Тази обща цел е национална. Тя може да има различни гледни точки - не казваме, че едната е по-добра от другата. Но първо трябва да ги изслушаме и да видим къде са допирните точки. Тези хора, с които се надяваме да направим коалиция, са разумни хора", мотивира се той.

Петков се е обадил на Слави Трифонов след победата, за да му каже, че партията тръгва към парламента с добри намерения. Лидерът на ИТН все още не е обявил дали ще подклепи "Продължаваме промяната". "Чувам, че хората казват: Ама те лично са ги обидили". Не, тук няма лична обида. Имаше конструктивен разговор с всеки един от тези лидери", каза той.

"Оптимистичното е, че имаме едно доста голямо мнозинство на хора, които искат промяна този път. Започваме да виждаме, че допирните точки са повече от разделителните. Ако махнем личното его, ако си кажем: "България има нужда от коалиция" и че имаме толкова кризи за решаване, никой няма да си позволи да ходим пак на избори", каза Петков.

"Колкото повече са детайлите, толкова по-малко грешни очаквания ще има в бъдеще", допълни лидерът на ПП.

В споразумението с останалите партии той коментира, че ще бъдат вкарани максимално много детайли, за да се е обвързал всеки с точни и ясни конкретни цели. „Главният прокурор е една точка, която изисква конституционно мнозинство. Нашата коалиция няма как да има такова, но ще направим ясни стъпки. Ще чуем всеки един от нашите партньори. Вярваме, че първа стъпка би била да тръгнем през КПКОНПИ. Г-н Цацаров не трябва да я оглавява”, каза Петков.

"Имената трябва да следват ясните дефиниции за позициите. Не може да кажем, че това е името, а още да не сме дефинирали какво трябва този човек да направи или какви характеристики, успехи и лична биография трябва да има", заяви той. "Най-важното е да не влезем в лидерски дискусии - моят човек, твоят човек, третият човек. Не, тук трябва да направим А-отбора на България, който има дефиниции, образование, постигнати успехи и всеки един от нашите коалиционни партньори ще има правото да предложи такъв човек", обясни лидерът на ПП.

Петков не вярва, че ще затъне в безкрайни преговори, но се надява да имат малко повече време.

"България не е чак толкова сложна структура. Да, няма да е лесно, да, ще влезем по най-конструктивния начин", смята той.

"Няма да влезем с нито една червена линия на база на хора. Истината е, че разбираме, че когато една партия даде своите заявки преди изборите, тя трбява да си ги следва. С други думи , нашите предложения ще бъдат точно тези - аз да съм премиер, а Асен да е финансов министър. Но ако наще коалиционни партньори ни убедят, че някой има по-добро CV от Асен Василев или по-добър начин за управление на България от мен, бихме се вслушали. Не влизаме в идеята за кариерни развития на никой. 

На въпрос дали Бойко Рашков е подходящ за вътрешен министър, Петков заяви, че лично много харесва Рашков, но отново повтори, че няма да влязат предварително с имена в дискусиите.

Кирил Петков призова за "лустрация на крадците".

"Не трябва да има човек в България, който да използва неправомерно и за лични цели обществени средства", каза той. "Не казваме на база брандове, не казваме "всички от ГЕРБ". Не. Но всички, които са използвали обществени средства за лични цели трябва да понесат своята отговорност."

Ако нямаме работеща прокуратура, няма смисъл ПП да бъде във властта, добави той и подчерта, че смяната на главния прокурор е червена линия за тях.

"Трябва да имаме прокуратура, която да работи напълно независимо. Искам главният прокурор да бъде сменен и прокуратура, която да работи по най-добрият начин. Докато нямаме работеща главна прокуратура, не можем да хванем нито един крадец", заяви Петков. "Трябва да сменим цялата визия за България и най-добрите специалисти по всяка една тема да имат превес. Стига калинки".

 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase