Снимка: БГНЕС

 

Imoti.net попита няколко водещи брокери на недвижими имоти от страната: С какво се срещате по-често при клиентите – с нагласата, че цените на жилищата ще паднат и ще станат по-достъпни или че цените ще продължат да растат и е по-добре да се купува за ивестиция?

Румяна Александрова – Сандер Корект – София

"Един имот струва толкова, за колкото има купувач" е основно правило за пазара на недвижимости. Дори и неразумните рекламни финансови нива идват до своята пазарна нормалност с цел сключване на сделка. Според мен, пазарът ще запази сегашния интензитет и приблизителни ценови нива, с може би леко засилен интерес към нови завършени проекти, елитни квартали и луксозно строителство, при които може да има около 5-10% повишаване на цените на реално сключени сделки спрямо 2023г. Все по- рядко чувам прогнози за рязък спад или повишение на цените, сякаш хората, които са мотивирани да купят решиха да действат. Сделките се обмислят бавно и прецизно, добрата трудова заетост дава сигурност на купувачите при теглене на кредити, продавачите стават все по- разумни при ценообразуването на продавани имоти.

Няма пазарна предпоставка за повишаване на лихвите при ипотеките

Христо Георгиев – Ай Хоум – София

Всички клиенти са на мнение, че цените са високи, но мотивираните са наясно, че цената е формирана на база себестойност на строителството, качество и инфлация. Утопия е да се мисли, че цените ще се върнат на нивата от 2013-2015г. Надеждата на повечето купувачи се изразява в договарянето на цената и намаляването й за постигане на пресечна точка за покупка.

Още по темата
Понякога офертите (стоп-капаро) са за договаряне с до 25-30% очаквана отстъпка. Купувачите с готови средства са онези, които очакват цените да паднат, а тези със заемни средства, следейки пазара са склонни да заплатят очакваната цена и са реалисти за реалната ситуация на пазара.

Ангел Иванов – Андромеда – Плевен

Все по рядко чувам думите балон и спекула от реални купувачи. Но все повече се чуват от медии, икономисти и други подобни „експерти“, които определено не усещат пулса на пазара. Те гледат някакви цифри, които изкривяват през тяхната закърняла призма. Има професори, които вероятно не са купили нито един имот и представят данни, които не са коректни. Всеки прави собствен избор, хората са различни и това е хубавото. Профилът на тези повтарящи, че е скъпо и има балон – това са хора които всъщност не са участници на пазара, просто искат да са актуални в тази така гореща част от индустриите в България, вероятно имат малко акции, малко биткойн, аз лично така си ги представям и никога не са купили имот, дори и да имат такъв. Останалите са мотивирани хора с цел придобиване на дългосрочен актив и достатъчно средства, те търсят качество, добър избор и естествено приемливи условия и баланс между тези неща.

Десислава Здравкова – Алдес имоти - София

Много от запитванията, които получаваме в нашата агенция, са от клиенти, които се надяват, че предстои спад на цените на имотите. Това основно са клиенти, които разчитат на кредит за покупката, и чиито собствени средства са много малко или нямат такива. За съжаление купувачи с този профил почти няма как да осъществят покупка на имот, тъй като критериите на банките относно кредитоискателите са високи, а и банките отпускат кредит в зависимост от пазарната оценка на имота, обект на обезпечението. В много случаи такъв тип купувачи се насочват към крайните квартали, в които преобладава панелното строителство. А то за съжаление се финансира с по- нисък процент от пазарната оценка. Това обстоятелство, съчетано с малкото самоучастие или липсата на такова – прави сделката невъзможна. Другият тип запитвания, които получаваме са от клиенти, които смятат, че спад в цените на имотите е малко вероятен. Основно това са купувачи, които разполагат със собствени средства. В момента те са мотивирани за покупка, ако чисто житейски им се налага да закупят имот – например, за да се разширят, отколкото с цел инвестиция. Защото сега дори и да се закупи имот в новострояща се сграда, цената му е почти толкова висока, колкото и в завършен етап. А и през последната година се наблюдава забавяне в растежа на цените на имотите – което намалява възможността да се реализира голяма разлика при една евентуална препродажба.

Проблемът на купувачите не са лихвите, а възнагражденията

Мирослав Станев – Сити имоти – Стара Загора

По често срещаме клиенти, които очакват, че цените няма да растат повече.

Димитър Ничев – Рила имоти – Самоков

Очакваме падане на цените в определени райони и на определени имоти . В Боровец се купуват апартаменти с цел инвестиция и отдаването им под наем с цел доходност . Парцели до река, гора или с гледки ще повишат своите цени.

Анджелина Добрева – RealNet Office Classic – София

Преобладаващите купувачи в настоящия момент желаят да закупят нов дом, в който да живеят сега,  поради житейски съображения. И стига жилището да ги устройва и да се доближава до мечтите им и не на последно място да е достъпно по отношение на месечните им доходи, се пристъпя към сделка. Купувачите, които изчакват развитието на пазара купуват по-скоро с инвестиционна цел, но и при тях, ако имотът е на добра локация и с възможности, също предприемат сделки. Цените на жилищата под наем в последната година бележат ръст и според нашата статистика са 15-20 % нагоре. Наблюдаваме и оттегляне от сделки „на зелено“ на купувачи.

Георги Карадимов – Атлас – София

Наблюдава се тенденция при купувачите все повече да мислят, че цените на имотите не само няма да спаднат, но ще растат. Голяма част от клиентите, които са очаквали спад на цените, в момента са най - активни на пазара. Клиентите, които очакват спад на цените са малко на брой и нямат точен профил. Тези, които очакват ръст на цените, са предимно хора в трудоспособна възраст, между 25-45 години, без спестявания и собствено жилище към момента, но с висок доход.

Колко е била средната цена на двустаен апартамент в кв. Лозенец в София през 2002 г.?

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase